Кръчма

Био градината на Мина! ;)

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
Re: Био градината на Мина! ;)
« Отговор #30 -: 23, януари, 2016, 15:05 »
Ще опитам да разредя малко концентрацията и ще опитам.

петко б

• 456
  • 9
  • градина
« Отговор #31 -: 23, януари, 2016, 16:51 »
Опитай .Ако не стане пръсни с моспилан  . Не пречи  , че разасада е малък  ;)

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #32 -: 24, януари, 2016, 10:38 »
Това лято ако сме живи и здрави ще почиваме в Царево-платих вече почивката!
Ако не бе бързала, щеше да се настаниш при Мина.
Ама тогава, вместо да се припичаш на пясъка, щеше да седиш в доматите на Мина.  :P
И не ми се мисли, какви салати щяхте да сътворите с моите сортове.  ;D

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #33 -: 24, януари, 2016, 15:21 »
За Моспилан,Петко Ще пробвам!А що се отнася до салатите-пак ще ги опитаме!Мина ми писа,че е близо до хотела....тъй,че ще има и ракийка и салатка!Дай Боже!От мен е кайсиевата,а Мина да се стяга с доматите,че срамота от Русе чак да нося! ;D ;D ;D

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #34 -: 24, януари, 2016, 17:18 »
Ако не бе бързала, щеше да се настаниш при Мина.
Ама тогава, вместо да се припичаш на пясъка, щеше да седиш в доматите на Мина.  :P
И не ми се мисли, какви салати щяхте да сътворите с моите сортове.  ;D
Хаде де, кажи и Вискяр, бърза Доматка.... Хем за спане нямаше да плаща, хем и салата бол само на цената на едно прекопаване след плаж... :P
... Пък сортовете доматки съм ги сложила на 23 и току се завъртя и поглеждам и се радвам чакайки ги да се покажат :) , само торфа да не ми изиграе номер...
Та туй лято дай Боже да опитам Вискярски доматки..с кайсиевата на Доматка....  ;)
« Последна редакция: 24, януари, 2016, 17:20 от MinaLP »
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

петко б

• 456
  • 9
  • градина
« Отговор #35 -: 24, януари, 2016, 18:49 »
Колежке , и аз не съм идвал по южното черноморие  :) . Ако така стават бартерите за безплатна квартира то аз мога да пръскам  :) .
На GOGO  от Созопол няма да му предлагам такъв бартер макар да обожавам Созопол , че с неговите декари няма да опра до плажа  :) :) :)

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #36 -: 24, януари, 2016, 19:24 »
Нашата работа-Гладна кокошка -просо сънува! :P Какъв сняг и студ е,а ние за море си мечтаем!Вижте какво!Първо аз да отида,да проверя как е....а после вие на опашката! ;D Мина,да не те стреснем сега тука с тия уговорки! ;)

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #37 -: 24, януари, 2016, 19:51 »
Колежке , и аз не съм идвал по южното черноморие  :) . Ако така стават бартерите за безплатна квартира то аз мога да пръскам  :) .
Колега, бартер правя за май и юни ;), свободни легла бол и работа в градината колко щеш, а и за плаж става, не знам защо всички се натискат за юли и август...С мъжО ще си поделите задълженията-единия ще пръска,другия ще прекопава, а ние с Доматка ще се препичаме с децата на плажа.... :P ;D

Нашата работа-Гладна кокошка -просо сънува! :P Какъв сняг и студ е,а ние за море си мечтаем!Вижте какво!Първо аз да отида,да проверя как е....а после вие на опашката! ;D Мина,да не те стреснем сега тука с тия уговорки! ;)
На вън сняг но в душите ни слънце....Хич даже не се стряскам,обичаме събиралките и сме всяка сряда и петък на софра с компания...добре сте дошли.....но ракия само да си носите,че кът е с мат'ряла тук и ракията е скъпа.... ;) ;D ;D ;D

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #38 -: 24, януари, 2016, 23:24 »
Тъй!Ракия у нас ИМА!Кайсиева,гроздова -отлежала-баш от грозде,не от джибри,пък и два вида сливова.Мъжът ми реши да отслабва и спря да пие всичко без вода и безалкохолна бира-от тикви все едно! ::) И аз сега,сам сама трябва да си правя Наздраве ::),та поради тази причина мнооого ракия има!Дядо ми беше казанджия на селото и у нас сме научени смятам добре да я правим  ракията!Но,ти не ми вярвай на доверие  ;D,а се убеди сама като му дойде времето.

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #39 -: 24, януари, 2016, 23:34 »
Е как тогава човек да не ти сложи едно"Добър пияч"  ;D....

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #40 -: 11, февруари, 2016, 13:14 »
"Ентусиазмът не отива при тези които го търсят, той идва при нас, когато го заслужаваме."Ж. Санд
Големи заслуги голЕмо нещо!  :P Един ентусиазъм, едно чудо ни е обзел и се чудим как да му угодим...  ;D ..та се хванахме да почистим изоставеното лозе на съпруга ми.От 15г. не е пипано, вътре е джунгла, що може да расте е расло и обрасло,завзело 1дка място....Имам нужда от съвет.... Как да се справим с гората от чилии?Страшно е,не се преминава..Започнахме с дълги ножици за по-финното и брадви за по-дебелите стебла, мотики и подръчни инструменти, но няма да стане така....Ето нагледно картинката...

Моля давайте идеи, съвети, технологии, що ви дойде на ум.....
« Последна редакция: 11, февруари, 2016, 13:17 от MinaLP »

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #41 -: 11, февруари, 2016, 13:23 »
Не виждам снимки.
Сигурна ли си, че си дала насторйка "Публично"?

Утрепа ме с тая чилия!  ;D

Какво рече гошо по казуса:
драка, джигра, чалùя, черен трън, йерусалимски трън, христов трън.
Май най-доброто е драка (Paliurus spina-christi Mill.)
Цитат
Видът НЕ е защитен от Закона за биологичното разнообразие.
Описание и разпознаване
Драката е бодлив, силно разклонен от основата си, листопаден, висок до 3 метра храст. Младите клонки са кестеняви, пухести. Листата са последователно разположени на къси дръжки, с яйцевидна или елиптична форма, 2-4 cm дълги и 1,3-3 cm широки, с дребно назъбен или целокраен ръб, голи, лъскави, с 3 жилки излизащи от основата на листната петура. Цветовете са многобройни, жълтеникавозелени, двуполови, 3-4 mm в диаметър, правилни 5-делни, сърбани в пазвени гроздовидни съцветия. Чашката е паничковидна, с разперени яйцевидни, заострени дялове. Венчелистчетата дребни, малко по-къси от чашката, обратно яцевидни, редуващи се с чашелистчетата, завити лъжичковидно, повече или по-малко обгръщащи тичинките. Плодовете са суха полусферична костилка, 1,5-3 cm широка, с хоризонтално дисковидно крило. Цъфти май-септември.
Местообитание
Сухи и открити места.
Разпространение в България
Почти в цялата страна с изключение на следните фитогеографски райони: Софийски район, Беласица, Славянка и Рила. От 0 до 600 метра надморска височина [Делипавлов & кол., 2003].
Общо разпространение
Европа, Азия и Северна Африка. Пренесен от човека и в САЩ.
Значение
Растението е лечебно, медоносно, багрилно, дъбилно и декоративно.
Употребяема част (билка)
Плод от драка - Fructus Paliuri.
Време и начин на бране
Плодовете на Драката се събират през втората половина на лятото до средата на есента, когато придобият жълтозелен до светло жълтокафяв цвят. Плодовете се берат с ръкавици, поради бодливостта на растението [Асенов & кол., 1998].
Първична преработка на билката
Събраните плодове се сушат на пласт с дебелина до 7 cm върху рамки или постелки на проветриво място. Дрогата е суха, когато страничното крило се чупи при огъване [Асенов & кол., 1998].
Съдържание
Билката съдържа флавоноиди, главно гликозида рутин и дъбилни вещества. [Асенов & кол., 1998].
Лечебно действие и приложение
Драката има отхрачващо, спазмолитично и противовъзпалително действие. Използва се при остър и хроничен бронхит, пневмония, спастична кашлица и др. [Асенов & кол., 1998].
Начин на приложение
Прилага се под формата на отвара - 1 супена лъжица дрога в 500 ml вода, отварата се пие по 1 чаена чаша преди ядене [Асенов & кол., 1998]. Тази рецепта е примерна, при лечение следвайте предписанията на лекуващия ви лекар.
Бележки
Смята се, че Драката е растението, от което е изплетен венецът от тръни, положен върху главата на нашия Господ Иисус Христос, преди разпъването му на кръста [Евангелие на св. евангелист Матей - 27:29]. Оттам идват латинското и английското имена на вида - "Христов трън".
Умори го с вода или си завъди кошери с пчели.
« Последна редакция: 11, февруари, 2016, 13:29 от Вискяр »

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #42 -: 11, февруари, 2016, 13:28 »
Не виждам снимки.
Сигурна ли си, че си дала насторйка "Публично"?

Утрепа ме с тая чилия!  ;D
Готово,уж го направих достъпен....
хаха смешно ти е ,но на ме ми се реве....баш чилии са си.... :))))

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #43 -: 11, февруари, 2016, 13:31 »
Пак не виждам нищо.
Дай връзката от адресното поле.

Друго определение:
Цитат
чилия
жив плет, бодлив храст.
Ууу, булка, мноу ти харна чалията, ма!
от Мехмет Хасково, 30 Apr 2010 в 09:36:17 ч
  :P

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина