Кръчма

Био градината на Мина! ;)

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
Re: Био градината на Мина! ;)
« Отговор #120 -: 13, юли, 2017, 12:00 »
Напукване се получава при неравномерно поливане.
А несиметричната форма я приписвам на непълноценно опрашване.
Аз ги микродъждувам през ден, през два.
Аха,а я кажи как да ги поливам на колко дни,не са на капково....а не успях и тази година да направя системата за микродъждуване...
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

peterstamov

• **
  • 72
  • 0
  • градина
« Отговор #121 -: 13, юли, 2017, 14:44 »
Мисля, че правиш резки колебания на влажността на почвата. Намалява качеството на плодовете. Ако се полива динята да е равномерно. Ако е на вада две поливки маже би ще са достатъчни. Когато цъфти и когато едреят плодовете. После суша за захар!

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #122 -: 13, юли, 2017, 15:14 »
Стамов, две поливки на фаза или във фаза цъфтеж два пъти на седмица и фаза плододаване също.... или по една еднократна поливка на фаза?Сори ,но не схванах, а бостана ми е непознат все още като отглеждане...  :-[ :-[ :-[
Садени са на оджак, поливам около тях....

Gogo69

• 301
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #123 -: 13, юли, 2017, 21:39 »
Благодаря за хубавите думи!!

По една еднократна поливка на фаза. С повечко вода.
Дините са Кримсон Суийт. Не са хибрид. Семето е американско. И аз садих тази година от мое си семе от миналогодишните дини. За сега вървят супер... Най-голямата диня беше 17.5кг. без нито 1 поливка. Но добива като цяло беше много малък, а имах и много брак - като тези, които показваш на снимките.
Успех! И да пишеш после  ;D

peterstamov

• **
  • 72
  • 0
  • градина
« Отговор #124 -: 14, юли, 2017, 08:52 »
Това с тез фази ме обърква...... :) :) Както писаха и другите динята е сухоустойчива. Дори някой я отглеждат без поливане - каквото капне отгоре!

През цялата вегетация 2 основни поливки..... при цъфтеж и при наедряване. Разбира се следиш и дъждовете. Има много статии в нета.... Ако е на капка по мъничко по на често се получава добре. Обилно на 3-4 дни е много! Всяка култура си има нейните нужди от вода и различно понася засушаване.

Нали така беше приказката..... - Усталъка на градинарството е в поливането!?

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #125 -: 15, юли, 2017, 18:46 »
На оджак сипвай всеки ден или през ден по 2-3 литра.
Ако са от семка, главният корен е по-надълбоко и може по- рядко да се полива.
Ако са от разсад - често, че корените са плитко.
Колкото и да се равни поливането, ако сорта е податлив на напукване, всеки обилен дъжд ще вдигне рязко влажността и ще се напукат.
Но който го е страх от мечки, да не ходи в гората.  :P

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #126 -: 16, юли, 2017, 16:04 »
Благодаря ви много за насоките.... От разсад съм ги садила Вискяр, мой собственоръчен. ;)
Ще пробвам  и по трите ориентира за зрялост да скъсам, по мустака, листенцето до дръжката и власинките по нея .... да видим кой ще се окаже най-точен.... Па за 17кг-ва не смея да се настройвам Гого.... еееех де късмет...  ::) ;D :)

Gogo69

• 301
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #127 -: 16, юли, 2017, 21:15 »
Като ти са за собствена консумация гледай мустака да е целия изсъхнал и дънцето да е само точка. Ако презрее си променя цвета - почва кората да жълтее. Разликата между добре узряла и презряла е 2 дена...  ;)

ИПК

• 373
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #128 -: 16, юли, 2017, 21:17 »

sasho41

• 223
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
« Отговор #129 -: 16, юли, 2017, 22:15 »
На оджак сипвай всеки ден или през ден по 2-3 литра.
Ако са от семка, главният корен е по-надълбоко и .......... :P
Искам да споделя как на моето село отглеждаха дини и пъпеши когато нямаше
поливно земеделие за голяма част от културите. Поливаше се само зеленчуковата
градина(домати, чушки и т.н.). Есента се определяше нивата на която ще се отглеждат
пролетта дини и пъпеши, преди да падне сняг се изкопаваха ями с диаметър около метър
(детски спомени) и дълбоки около 60-80 см. и се запълваха до половината с прясна
(неугнила оборска тор), след това слагаха угнила тор и накрая 5-6 см. пръст.
Това беше есенната подготовка за дини и пъпеши. Пролетта се рътяха семената и се
засяваха директно в гнездата от есента. Колко пъти са копали, плевили не е било
интересно и затова не помня. Другото което съм запомнил е времето когато трябваше да се
вардят бостаните. Изкарваха едно чергило за каруца на бостана, което беше място за спане и
предпазване от дъжд и вятър. Който помни катуните ще знае и какво е чергило.
Това беше времето когато момчетата ставаха мъже, нощите правеха всяко храстче
приказен герой, крадец(нали затова сме там на бостана, пазачи с дядо) и какво ли още не!???
А сутринта, аромати на пъпеши спукани, то не бяха жълти, зеленаци и какви ли още не!!!!
И никой не се възмущаваше че му продали калпави семена, защото всяка къща беше
селекционен институт. Нямаше големи 5-10 кг. дини, но имаше сладки дини, имаше шекерки,
жълти, а по късно се появиха и дини като топка за ръгби. Нямаше все още хора които
искаха количества, всеки държеше на качеството защото беше за семейството му.
Не ми забелязвайте, спомените нямат задръжки :-[ :-[ :-[
А в някой друг пост ще опиша как си спомням отглеждането на зеленчуци и как се поливаха.
Дано не Ви досадя :-[
Мина, извинявай , че навлизам в твоята градина, но ще гледам да стъпвам внимателно ;)

„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #130 -: 17, юли, 2017, 18:20 »
Не се извинявай Сашо, дори ми стана приятно, мило, върна ме и в моите спомени, макар и не чак толкова ретро като твоите, но ги имам за разлика от много други деца които нямат села....  ;) Сламената колиба, фенера, ние внучетата около баба, която се притесняваше най-много вечер, когато дядо го нямаше, бяха и ТКЗС-ари и единия от тях трябваше да е на кошарите....та баба се заемаше да варди бостана и да гледа внуците...голяма бела!  ;D ...Цял ден игри по реката и нивите, а щуротиите ни идваха без да се налага да ги мислим....Нощно време се сгушвахме на нара скован от дядо от страх, защото всяка сянка от газовия фенер за нас беше онзи селски апаш с който плашеха децата в селото...Баба слагаше курката на дядо и започваше да крачи с цигара в ръка и да имитира мъжка походка  ;D... И е това и беше най-голямата грешка (сигурно и до днес съжалява  ;D ), защото при първия й отказ да ми купи някоя играчка от селския сбор се разкрещявах със се глас  "А пък хора да знаете,моята баба пуши цигари", тогава това беше голям позор за жената и голям срам бра милата, а сега аз като си спомня .... :-[ :-[ :-[  А дините от бостана баща ми товареше на жигулата  с озвучение на Лепа Брена и газ към морето, продаваше ги тук в Царево, където към днешна дата съм вече 22г. снаха... :D ;D ;D 
Благодаря за хубавите спомени,Сашо!  ;)

Мило

• 1 053
  • 20
« Отговор #131 -: 19, юли, 2017, 21:42 »
Добър преразказ и на мен ми стана приятно и аз се върнах в спомените от мойто село през лятото !!!
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !