Кръчма

Как да отглеждаме пилета.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Как да отглеждаме пилета.
« -: 14, май, 2015, 19:55 »
За много хора, решили сами да си произведат кокошки и петли, въпроса как да отглеждаме пилета, е важен.
Доста хора в България вече се осмелиха да си купят или направят инкубатор за мътене на яйца и получаване на пилета. За много от тях първите мигове след излюпване не са много ясни.
Има форуми, има групи във Фейсбук, има книги, посветени на кокошки и други птици, навсякъде в тези места има много информация. С числа за температура, влажност, дни и други тънкости.
Много често за начеващия птицевъд информацията е сложна.
Тук ще опиша прост метод за първите дни на излюпените пилета. Метода е прост, но ефективен.
Както от стар, непотребен, хладилник може да се направи инкубатор за люпене на яйца и произвеждане на пилета, така от друг може да се направи място за първите дни на излюпените пилета. Най-важните дни в техния живот, особено при отсъствие на квачка, която да се грижи за тях. Стария хладилник, с неговата добра топлинна изолация, е много подходящ за първите дни на пилетата.
Дори сезона от годината да не е от най-добрите, можем да получим отлични резултати при отглеждане на пилета.
Нужна ни е една подвижна лампа, желателно на фасонката да има халка или кука, улесняваща монтажа. Лампа с мощност 40-60 вата. Това се уточнява опитно. Задължително е да имаме поне една резервна лампа. Мощните отоплителни лампи с рефлектор не са подходящи за целта, поради малкия обем, с който работим.
Съществуват и други начини за отопляване на малките пилета, но целта на тази статия е максимално проста технология. А и с такава лампа изпълняваме още една функция - удължаване на светлата част от деня. Така отглежданите пилета, особено бройлерите, ще ядат повече и ще пораснат по-бързо.
Нужна ни е и някаква решетка, с размери като на отвора на хладилника. Може и по-малка да е, тогава допълваме до размер с подходящи материали. С тази решетка ще предпазим пилетата - нито те да могат да излязат, нито нещо да влезе при тях.
Освободения от излишни неща хладилник - серпентина или компресор, както и всичко останало, поставяме по гръб.
Отваряме вратата и я закрепваме. Ако има стена отзад, най-честия случай, подпираме вратата наклонена леко към стената. В измития и дезинфекциран хладилник настиламе чиста и суха слама. Тя ще служи за подова постеля. При видимо зацапване, или намокряне от разлята вода, я сменяме. Чистотата при отглеждане на пилета е много важен фактор за успех. Особено първите дни.
След това поставяме хранилка и поилка. Хубаво е поилката да се постави върху чиста тухла, за да не се пълни със слама от пилетата. Това ще зацапа водата.
Поставяме отгоре решетката, на която закрепваме фасонката с лампата, максимално високо. Това се прави асиметрично - в единия край. След малко ще стане ясно защо не се слага в центъра. Включваме лампата да свети.
Вече сме готови за заселване и да сложим току що излюпените, или купени, пилета вътре.
Ако слагаме току що излюпени пилета, храна не слагаме 24 часа. Те имат храна от яйцето в храносмилателната си система и тя трябва да излезе от малките пилета.
Сега следва най-важния момент - как да определим температурата без термометър? Дали няма да им е студено или пък да им е горещо?
Ако пилетата бягат от лампата - горещо им е. (Днес, на слънцето, лампа нямаше, и даже ги засенчвах.)
Ако малките пилета са под нея и се гушат едно в друго, не посягат за храна и показват поведение на некомфорт, дори пискат тревожно - студено им е. (Привечер бях сложил 25 вата и я смених с 40 ватова.)
Ако са под и около нея, свежи и бодри са, отиват до храната и водата - точна е температурата.

Нощем вратата на хладилника може да се затвори, като внимаваме да остане процеп за свеж въздух за малките пилета. А може да се перфорира вратата и тогава да се затваря плътно.
Това е. Примитивен и прост, но ефикасен метод да отгледаме пилета, без да се тревожим за термометър и температура.

sasho41

• 223
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
Re: Как да отглеждаме пилета.
« Отговор #1 -: 05, април, 2016, 14:31 »

Печеното пиле и салатата растат заедно ;)
„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски

ИПК

• 374
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #2 -: 05, април, 2016, 15:15 »
Ако поставиш и в ъгъла един парти-грил то процеса ще е напълно затворен и  завършен.

sasho41

• 223
  • 6
« Отговор #3 -: 05, април, 2016, 21:24 »
Ако поставиш и в ъгъла един парти-грил то процеса ще е напълно затворен и  завършен.
Всичко с времето си, когато му дойде времето ще има и грил. А ако са големи пилетата
ще скалъпим и едно мини чеверме ;) ;) ;) ;)
Христо Смирненски

Gogo69

• 301
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #4 -: 05, април, 2016, 23:03 »
[Печеното пиле и салатата растат заедно ;)

Много се смях...

Благодаря ти!

sasho41

• 223
  • 6
« Отговор #5 -: 06, април, 2016, 11:14 »
Gogo69,
По добре да правиш смях :), а не да ставаш за смях, нали? :(
Христо Смирненски

Gogo69

• 301
  • 5
« Отговор #6 -: 07, април, 2016, 08:01 »
Gogo69,
По добре да правиш смях :), а не да ставаш за смях, нали? :(

Така е! ;D
Като си спомня първото ми копане с фрезата...: -изора ми трактор местото, купих си фрезата, изчаках пръста хубаво да изсъхне, запалих фрезата и тръгнах... Мамка и фреза - как дърпа..., брех!, не мога да я удържа, тия хора що викат че е лесно?!, то трябва да си Тайсън, че да я удържиш... Убих се... След 4 часа фрезоване, с огромни мъки, нямах мускулче в тялото да не ме боли. На другия ден идва един дядо, с който си помагахме, да види новата фреза и аз му викам "Дай да ти стисна ръката! На 70год, пък толкова здрав, да копаш с фрезата по 2-3 часа.." Тоя дядо бая ми се смя... и ми обяснява, че фрезата имала едно желязо, което се слагало отзад и се казвало пета и служело да се забива в земята, като котва, за да не дърпа фрезата..., пък и земята не трябвало да изсъхне, а да изпръхне...
Ама то като не знаеш...
Та ставал съм за смях... ;D

А за пилетата:
Гледах около 2год. домашни кокошки носачки!!?? :). После прочетох бая за отглеждане, болести, породи и реших да си взема порода Брама, бяла колумбйиска. След като видях разликата, махнах всички домашни и си оставих само Брамите. В момента имам 3 кокошарника/волиери за Брама с 5 възрастни екземпляра - 1 петел и 4 кокошки. Имам малки пилета около 20 и в процес на измътване още около 30. Ще правя и още 2 волиери за Брама. Невероятни птици са! Във волиера ще държа около 7-10 кокошки с по един петел. Имам и един кокошарник останал от домашните кокошки. Харесах си и Лавандулова Изабела Легхорн и си купих 20 яйца по 2.50лв. бр. от Серги Сергиев, председател на Пернишкото сдружение на развъдчиците. Даде ми лопащи яйца, от които се излюпиха само 5 пилета преди 5 дни  :( . Тях ще гледам също. Ето една снимка на родителите да видите лилавия Легхорн какви красавци са като големи:

Снимката е на С.Сергиев. Не съм търсил разрешение.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #7 -: 07, април, 2016, 10:19 »
Черен австралорп - едно от най-добрите дворни породи, и за месо, и за яйца. Все не мога да го хвана в хубав кадър.  :'(

За съжаление, от 40 купени яйца - един петел и една ярка.
Повече яйца по куриер няма да купя!
Много хора въдят брами, но някак си не ми пасват.

Gogo69

• 301
  • 5
« Отговор #8 -: 08, април, 2016, 07:52 »
Много се чудех, преди да взема Брама и Легхорн. Реших, че е по-добре да гледам разделно порода за месо и порода за яйца. Това с комбинираните породи го оставям на птицефермите... Не обичам и черния цвят, искам да ми радва окото :). Бройлери няма да гледам никога!!! ;D. Брамата я дават с най-крехкото, нежно и бяло месо от всички породи, а Легхорна - за най-яйценосна и с големина на яйцата около 63гр., затова са спрях на тях и си подбрах цветове, които да ме радват всеки път, когато ги погледна. Само времето ще покаже дали съм на прав път  8)...

kerin2

• 13
  • 0
  • градина
« Отговор #9 -: 08, април, 2016, 23:31 »
...Брамата я дават с най-крехкото, нежно и бяло месо от всички породи,...

Аз пък знам това за Фаверол-а. Не знам обаче дали е истина. Пък и не знам дали някой ще заколи такава рядка и скъпа кокошка.
Брамите са хубави, но според мен не и в яйценосенето. Пък и са много къснозрели - първата година са пръчки и чак втората започват да трупат маса. Но пък са наистина внушителни.

Gogo69

• 301
  • 5
« Отговор #10 -: 09, април, 2016, 07:15 »
Чудех се за Фаверол, но много им различен фасона, пък и на студ по-неиздръжливи. Брамата по ми допадна 8). 150-180 яйца годишно и най-добрите мътачки и на студ държат яко. Като имам 5 кокошарника с по 10-ина кокошки, какво ми трябва повече?! Разсъждавам си де :D, не налагам мнение... Цяла зима Брамите снасяха нормално - 2-3-4 яйца на ден от 4 кокошки, домашните - от 9 кокошки съм имал дни и без яйца и никога ден с 9 . А за характер на животното и чистота в кокошарника да не говорим - при Брамите като в аптека, при домашните - като в свинарник  ;D. Но каквото и да кажа, око трябва да види, ръка трябва да пипне...

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #11 -: 14, юни, 2016, 09:14 »
11 заложени - 11 излюпени!
Баща - черен, баба - черна.  :P
Захранване и запояване на новоизлюпени пилета джинки в Градина Вискяр.

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #12 -: 14, юни, 2016, 11:01 »
Я има и един лебед ;) :P
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

ИПК

• 374
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #13 -: 14, юни, 2016, 11:21 »
Баща - черен, баба - черна. .
Пък се е пръкнал и бял лебед . Наверно има чужда  намеса в домашната работа на черния петел.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #14 -: 14, юни, 2016, 14:40 »
Бял гълъб има край тях.  ;)