Кръчма

началото?

Мило

• 1 056
  • 20
Re: началото?
« Отговор #15 -: 12, февруари, 2015, 16:13 »
Колега,ако имаш бюджет трактор защо да не си купиш,но за собствени нужди и фрезичката ще свърши работа.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #16 -: 12, февруари, 2015, 16:48 »
значи,мислиш ще е излишно за любителска работа да се взима тракторче......
Аз не ора земята. След като направя високите лехи, само разрохквам 5-10 см.
На 3-4 години веднъж преоформям вадите, че постепенно се запълват.
Мотофрезата я ползвам главно като мотика с копче - за оформяне бразда за сеене или садене, както и за окопаване.
С тракторче ще е по-удобно - може да му се закача всякакъв инвентар, а и ще седиш. Но за него са нужни пусти зони в краищата - за обръщане.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #17 -: 12, февруари, 2015, 17:00 »
как да процедирам по етапи и на тези декари да направя 2 неща- зеленчукова градина и пчелин?
Добре дошъл!
Пчелин се прави на завет и шарена сянка. Желателно на място, дето няма някой да им се пречка на полета. А с помощта на храсти и дървета пък можеш да ги управляваш накъде да излитат от кошерите така, че да не ти пречат на теб. За лични нужди поне 4 кошера. Това е оптималния минимум да имаш пчелин.
За зеленчуковата градина, щом е глинеста почвата, ти препоръчвам работа с високи лехи, без оране. За 2-3 години, вкарвайки максимум органика, ще имаш почва на трохи.

sergi

• 9
  • 0
  • градина
« Отговор #18 -: 17, февруари, 2015, 07:15 »
много ти благодаря
и на останалите специалисти!!!

засега се подготвям и набирам информация, с надеждата след година-две да се махна от софия
смятам на съседните необработваеми декари да насадя разни медоноси - лофант, маточина, кумунига и др.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #19 -: 17, февруари, 2015, 09:53 »
Маточина ти трябват няколко туфи край кошерите. Колкото винаги да имаш свежи клонки, за да си натриеш ръцете и лицето, преди работа с пчелите.
По-добре засади есенно цъфтящи храсти, като кариоптерис, та да има паша за пчелите през този беден сезон.

Удачна форма са живите плетове по периферията на парцела. Да не е много засенчен.
Да сееш медоноси има смисъл, когато са декари. Поне двайсетина.  ;)

sergi

• 9
  • 0
  • градина
« Отговор #20 -: 17, февруари, 2015, 17:44 »
е няма да са 20 тина, но са около 4-5 заедно с моя.
вместо да пустеят по добре да има паша за пчелите.....но малко ми се вижда сложничко това пчеларство.
дядо ми беше , помагал съм му но бях малък и нищо не ми остана ...пък сега - мерак.