Кръчма

Как да изберем табла (форма) за разсад

stella_z

• 157
  • 2
  • градина
Re: Как да изберем табла (форма) за разсад
« Отговор #30 -: 18, януари, 2017, 14:50 »
Само да вметна че флориян отказаха да ми продадат по малко от 100 бр табли защото така били вързани и при броенето ставали грешки и т.н  така че попитай пак за всеки случай

bminchev

• **
  • 51
  • 0
  • градина
« Отговор #31 -: 19, януари, 2017, 10:54 »
Аз се обадих снабдителя за северозапафна българия и ми каза че няма проблем. Беше много любезен и че може да ми достави торфа и таринките където ми е удобно. Поръчал съм по 25 от 104 и 48

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #32 -: 21, януари, 2017, 16:28 »
Въпросът ми е най-вече към Главния кръчмар,тъй като е изпробвал вече,а и към всеки който може да помогне със съвет. Тарини на Жу 66 бройки,4/4/4 см удачни ли са за производство на разсад за броколи. На мен лично ми се виждат малки.???
Аз съм си написал мотивите за обема.
Предпочитам по-голям обем, защото работата е по-малко. Даваш повече пари за торф и перлит, но пестиш време.
Зелеви отглеждат и в 300 гнездови табли. Но го правят големи производители, при които всичко е автоматизирано - оранжериите им са по 8 м високи. ;) И хранят.

Отглеждане на разсад зелеви култури в 85 гнездови табли за разсад, Натурална Градина Вискяр:
https://plus.google.com/u/0/+%D0%92%D0%B8%D1%81%D0%BA%D1%8F%D1%80%D0%93%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B2/posts/g9aPp4oYqXG?sfc=false

Баткото ползва 112 на Жу, защото на времето друго нямаше. А и той оставя пипера да пусне корен в почвата на лехата - таблите му лежат отгоре на почвата.
Имам все още годни такива табли, но не ги ползвам.
Размера на гнездата в таблата се избира според количествата и възможностите.
Идеалният случай е всяко семе да се сее на лехата. Всичко друго е компромис.

Това броколи, дето си го нарочил, хибрид за ранно отглеждане ли е? Питам, защото виждам много бройки.
Ако сорта не е ранен хибрид, най-вероятно ще изгориш с парите и труда.
Освен това

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #33 -: 21, януари, 2017, 16:32 »
Здравейте. Да се консултирам правилно ли съм решил. Поръчах от флориан 104 и 48 гнесздови таринки. За домат в 104 по две семки и след това пикирам в 48 по едно. За пипер 2 семки в 104 и 2 в 48, за зеле в 104 и след това направо навън. А и си поръчах на щендер 250л (38лв цена до монтана за информация), която ще я смеся с 10 % перлит. Правилно ли съм се насочил след препрочитане на форума. Благодяря.
Семена за разсад в табла се сеят толкова, колкото ще засадиш. Всичко друго е опорочаване на технологията.
Ако ти е голям мерак за пикиране, сей гъсто в саксия или сандъче, и после пикирай.

Не смесвайте старите и новите технологии! Едва ли ще изобретите нещо по-добро.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #34 -: 21, януари, 2017, 16:33 »
Само да вметна че флориян отказаха да ми продадат по малко от 100 бр табли защото така били вързани и при броенето ставали грешки и т.н  така че попитай пак за всеки случай
Нещо каръшки ден  е било. Никога не съм поръчвал цели пачки.

stella_z

• 157
  • 2
  • градина
« Отговор #35 -: 21, януари, 2017, 16:56 »
Възможно е Вискяр, но може и така да се получи защото аз исках 80 бр , та какво ли си е казал тоя търговски " където 80 там и 100" а и на нас ни трябват,получи се така че на есен нямахме дори 1 свободна табла :) всяко зло за добро :)

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #36 -: 21, януари, 2017, 17:15 »
Едно лично мнение:
Ако са ти трябвали 80 бр от един вид, си направила грешка. Поръчвайки 100 бр, получаваш отстъпка. И реално плащаш 90 бр, грубо сметнато.

Александров

• 25
  • 0
  • градина
« Отговор #37 -: 21, януари, 2017, 19:53 »
Флориян предлагат ли 85 гнездови,че от телефона не мога да им отворя сайта.Дава ми каталог за изтегляне и после ми иска приложение от майкрософт за отваряне.Засега съм се спрял на 104ки и торф на Stender.За броколито  се колебая между Айрънмен и Акуилес,но клоня към втория.Пише че става за ранно пролетно и е с къс вегетационен период.
Имаме си земя,имаме си вода,и си правиме кал.

alys

• **
  • 66
  • 0
  • градина
« Отговор #38 -: 29, януари, 2017, 13:02 »
Здравейте! Познаваме се от дугите форуми с някои от вас. За първа година искам да опитам разсад в разсадни табли. Това, което не ми е ясно, е дали засаждайки една семка в гнездо, мога после направо да садя в оранжерията или градината. Затова и не мога да се ориентирам какви табли да си купя. Клоня към Флориан. Става дума за около 300-500 корена пипер, 150-200 корена домати, около 100 корена краставици, малки бройки зеле, тикви, тиквички и подобни. Най-неясно ми е за доматите и пипера, защото те ще трябва да престоят в таблите два месеца, а за това време се чудя дали ще имат достатъчно храна и място.
« Последна редакция: 29, януари, 2017, 13:17 от alys »

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #39 -: 29, януари, 2017, 14:26 »
дали засаждайки една семка в гнездо, мога после направо да садя в оранжерията или градината.
Привет.
Точно това е идеята и философията за отглеждане на разсад в табли. Да не се разбутва кореновата система на растението при засаждане и да му се налага да я изгражда наново.

« Отговор #40 -: 29, януари, 2017, 15:27 »
Здравейте! Познаваме се от дугите форуми с някои от вас. За първа година искам да опитам разсад в разсадни табли. Това, което не ми е ясно, е дали засаждайки една семка в гнездо, мога после направо да садя в оранжерията или градината. Затова и не мога да се ориентирам какви табли да си купя. Клоня към Флориан. Става дума за около 300-500 корена пипер, 150-200 корена домати, около 100 корена краставици, малки бройки зеле, тикви, тиквички и подобни. Най-неясно ми е за доматите и пипера, защото те ще трябва да престоят в таблите два месеца, а за това време се чудя дали ще имат достатъчно храна и място.
Здравей,аз би избрал от таблите на Флориан за домати 48 гнезда,а за пипера 70 гнезда дълбока,но това бих избрал аз,колеги сеят пипер в 112 гн. Имай едно на ум,че таблите са доста тънки и изискват някаква подложка. Аз ползвам табли на Жу 45 гн. за пипер,а за домати коф. от кис. мляко. Отглеждал съм и домат в 45 гн. до 35/40 дни.

alys

• **
  • 66
  • 0
  • градина
« Отговор #41 -: 29, януари, 2017, 16:43 »
Краси, да разбирам, че доматите могат да се отглеждат в гнезда до момента на пикиране? А на пипера ще му стигне ли мястото до разсаждане в дълбоките 70-ки? Досега не съм ги поглеждала точно заради тези неясноти. Като знам, че доматът изцяло се разполага в кофичките от кисело мляко, не си представям какви ще ги върши в тези дребни гнезда. Както пишат знаещите тук, мога да ги сложа на земята в оранжерията и коренът да мине в почвата през формичките. Това дали е вариант? Ако ще пикирам доматите, то мога спокойно да ги засея в нещо друго. На кантар съм. :)

петко б

• 456
  • 9
  • градина
« Отговор #42 -: 29, януари, 2017, 18:03 »
Ако искаш да е стерилно трябва да сложиш полиетилен между таблите и почвата но така се подхрнва всяка седмица .Аз за пипера съм си избрал 198 гнездови и вече четери години си правя разсад в тях .Пипера го оставям да се вкорени в почвата под таблите .При  доматите обаче са нужни едно две натдигания на таблите да се прекъсне корена .Това се прави когато почнат да дърпат на височина .И при пипера и при доматите почвата под таблите трябва да не е много студена защото корена върти само в торфа .

alys

• **
  • 66
  • 0
  • градина
« Отговор #43 -: 29, януари, 2017, 18:42 »
Петко, по едно растение, предполагам, сееш в гнездо? Добре ми звучи това с голямата бройка гнезда. Това бих го направила за пипера в градината. За разсада вече ще е доволно топло в оранжерията. Днес в нея беше 20 градуса, на почвата не знам. :) Чак сега се сетих за нея. Много съм доволна от поликарбоната като материал за оранжерия. А доматите в колко гнездови табли сееш (и после както написа, без пикиране, нали)? Голям пазарлък, ей, ама иначе ми се вижда безсмислено. А за стерилност дори не съм помисляла. Не подхранвам с друго, освен оборски тор, пепел, черупки от яйца (колкото и да е мижаво количеството) и разни бъркочи с коприва понякога.
« Последна редакция: 29, януари, 2017, 18:45 от alys »

петко б

• 456
  • 9
  • градина
« Отговор #44 -: 29, януари, 2017, 18:51 »
По една семка.Макар, че съм купувал расад в същите табли и в гнездо е имало по 4-5 и на разсаждането бабите ги делят и няма проблем .За доматите 112 -ките са добре но както писах два пъти трябва да се прекъснат от почвата и да не е прераснал разсадът