Кръчма

Как да изберем табла (форма) за разсад

Re: Как да изберем табла (форма) за разсад
« Отговор #15 -: 06, март, 2015, 06:56 »
    Аз не се плаша толкова от времето в момента, таблите са ми в оранжерия, имам и два слоя агривело а и полиетилен мога да сложа при необходимост. Обикновено сея около 1 март, около 1 май разсаждам и около 5-10 август бера първите червени чушки и то около 200-400 кила от декар. Това е добре но....създава и големи проблеми. Май и юни в последните години върви хладно и дъждовно. За листопада няма да говоря, оправяме се някак. Идва юли с жегите а с него и една гадна болест която напада не листата а плодовете. Някой път за два три дена започваш да виждаш само петносани чушки все едно си ги пържил в тигана >:(. Пораженията са пропорционални на завърза или който е сял по-рано има повече завърз и...повече поражения. Ей за това не се решавам дали да поливам или да изчакам още. Затова исках и да опишеш пораженията от ТМВ щото и аз мисля че това нашето е тютюнев вирус, но не е изследвано и не е доказано. Мисля че имам и снимка на болна чушка , ще я потърся и кача да сравним.

Александров

• 25
  • 0
  • градина
« Отговор #16 -: 16, януари, 2017, 21:12 »
И тъй като се колебаех дали в зелеви или тук да задам първия си въпрос,мисля че тук е мястото.Въпросът ми е най-вече към Главния кръчмар,тъй като е изпробвал вече,а и към всеки който може да помогне със съвет. Тарини на Жу 66 бройки,4/4/4 см удачни ли са за производство на разсад за броколи. На мен лично ми се виждат малки.???
Имаме си земя,имаме си вода,и си правиме кал.

stella_z

• 157
  • 2
  • градина
« Отговор #17 -: 17, януари, 2017, 11:24 »
Нямам много опит с броколито, една година съм го отглеждала и  тогава разсда беше на земята, но миналата година имамхме ранно зеле и разсада го направихме в табли 104-ки и си беше супер. Но има и друго че става въпрос за ранно зеле, разсада за броколито се гледа през лятото и сигурно ще съхне много бързо в 104 ,но може 66 гнезда да са му добре, иначе пък ще ти трябват страшно много табли и място.

Александров

• 25
  • 0
  • градина
« Отговор #18 -: 17, януари, 2017, 11:47 »
Аз тази година мисля да пробвам ранно броколи,като мисля средата или края ма февруари да го заложа и средата или края на март да разсаждам.Та май ще се спра на 30 броя 66.

петко б

• 456
  • 9
  • градина
« Отговор #19 -: 17, януари, 2017, 11:55 »
104-ките са добре .Ако таблите не са изолирани от почвата няма да има проблем с бързото изсъхване на торфа .Може да се направи на тунели с засенчваща мрежа .Не е и задължително таблите да са с торф .Може и с торопочвена смес и да се третира с Дуал за зелето или с Девринол за домати и пипер .Смята все едно е на леха .Аз на студените лехи слагам Девринол при семките и след като ги зария .И въпреки това плевели пак си има , затова около деветия-десетия ден след залагането на семената (ако студена пролетта може и на дванайсетия ,гледам пипера да е понинал 1-2% ) пръскам с Глифозат .На 15 л.вода 100 мл. Глифозат .
« Последна редакция: 17, януари, 2017, 12:09 от петко б »

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
« Отговор #20 -: 17, януари, 2017, 12:07 »
И тъй като се колебаех дали в зелеви или тук да задам първия си въпрос,мисля че тук е мястото.Въпросът ми е най-вече към Главния кръчмар,тъй като е изпробвал вече,а и към всеки който може да помогне със съвет. Тарини на Жу 66 бройки,4/4/4 см удачни ли са за производство на разсад за броколи. На мен лично ми се виждат малки.???
Ехеееееееее,как 66 гнезда за зеле-това да не е с корен на храст.:).зеле е. ;D
 Късно зеле и броколи-табли от 104 до 198 гнезда-поливат се и вс е ок.:).

Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

« Отговор #21 -: 17, януари, 2017, 12:50 »
    Бе човека има 66 гнездови, да ги сее, разсада няма да се сърди я. А за поливането не се притеснявай, март е не август освен това за 30- 35 дена си готов.

bminchev

• **
  • 51
  • 0
  • градина
« Отговор #22 -: 17, януари, 2017, 13:44 »
Здравейте. Да се консултирам правилно ли съм решил. Поръчах от флориан 104 и 48 гнесздови таринки. За домат в 104 по две семки и след това пикирам в 48 по едно. За пипер 2 семки в 104 и 2 в 48, за зеле в 104 и след това направо навън. А и си поръчах на щендер 250л (38лв цена до монтана за информация), която ще я смеся с 10 % перлит. Правилно ли съм се насочил след препрочитане на форума. Благодяря.

петко б

• 456
  • 9
  • градина
« Отговор #23 -: 17, януари, 2017, 14:22 »
Каква е идеята да са по две ?
А после да им разкъсваш корените .Слагай ги в 104-ките по едно и после само ги местиш в по-големи форми .

stella_z

• 157
  • 2
  • градина
« Отговор #24 -: 17, януари, 2017, 18:40 »
 И аз не виждам смисъла да сееш домата по две в 104 и после да го късаш. Ако ще пестиш място по добре го сей в касетки и после пикирай. За зелето да 104 и после вън. За пипера Баткото да каже ама аз доколкото разбрах те не го пикират след 104  или 112 но го сеят поединично. Ако го сееш по две трябва да храниш по често може би. Колко разсад смяташ да правиш ?

Александров

• 25
  • 0
  • градина
« Отговор #25 -: 17, януари, 2017, 20:55 »
Таблите още не съм ги поръчал.Мислех да се презастраховам със 66-ки,ама първо тука да се допитам,че за година опит си нямам доверие и на себе си.Вече клоня към 104-ки.И другия ми въпрос,Вискяр беше споменал за тези на Флориан,мисля че бяха кръгли или конусовидни.При разсаждане не е ли по-добре?

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
« Отговор #26 -: 17, януари, 2017, 21:12 »
Нямам идея, за колко разсад иде реч,но ако е за много, предлагам да потърсиш едрова цена,от там дето Флориан се зареждат,тоест те са официялните представители и да не забравиш да вземеш от 200 гнездови,супер са за семки дет после ги пикирваш и за семки дирекно при разсад пролетен, дет като се стопли отива след 30 дни в земята-директно
« Последна редакция: 17, януари, 2017, 21:19 от Станка »
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

Александров

• 25
  • 0
  • градина
« Отговор #27 -: 17, януари, 2017, 21:30 »
Става въпрос за 2000 корена до максимум 3000 ако реша и смогна и на другото ми село да подхвана градината.При мен проблемите са два:В наше село планиско 2014г. имаше слана на 6 юни и на 2 септемри.И втори проблем,започне ли черешобера имам по 5-6 часа свободни на денонощие,които използвам за сън.

bminchev

• **
  • 51
  • 0
  • градина
« Отговор #28 -: 18, януари, 2017, 09:36 »
Благодаря за отговорите. За семките мосля по 500 от вид (домат, пипер, зеле). Всички семки ще го слагам по 1. Ако може само баткото да каже дали пипера трябва да го преместя от 104 ките. Благодаря

« Отговор #29 -: 18, януари, 2017, 10:26 »
    Минчев, пипера го сея в 112 ки на жу по една семка в гнездо и го изкарвам от тях директно на нивата. Семето предварително го почиствам механически т.е. отсранявам всички съмнителни като кухи,почернели и др. и в резултат имам почти 100%поникване. Използвам торф и перлит. Проблем става поливането на по-късен етап към края на април. Времето се затопля, разсада пораства и се налага по два пъти на ден поливане. Ако им подсигуриш поливане от долу, този проблем отпада и в най-топлото издържат поне два дена.