Кръчма

Как да изберем място - зеленчукова градина и пчелин?

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Привет, дружина. Ще помоля за вещата ви помощ за един кандидат градинар: Как да изберем място за зеленчукова градина и пчелин?
Ще ви цитирам едно писмо от пощата ми - млад човек иска да стане градинар и пчелар:

Здравей Вискяр,

От доста време съм във този форум (не в тази кръчма,  :( бел. моя), но най-вече чета от колкото пиша. Теб съм те засичал и по други форуми а и за Градина Вискяр доста съм "чувал" из интернет.
Пиша ти понеже от доста време ми се ще да се захвана с някоя градинка където да изпробвам различни методи от биоземеделието, пчели и каквото още ми дойде наум. Като цяло искам да се уча и да трупам опит в тази сфера. Изчел съм доста неща по въпроса но само с теория тези работи не се получават
Та основния ми проблем за момента е мястото. Тоест нямам градина и започнах да се оглеждам на сам натам, но има някои неща, за които исках да попитам някой с опит по въпроса.
Първо да кажа, че съм във Пловдив и затова ще търся нещо около Пловдив. Като нещо в подножието на Родопите около Асеновград ми допада повече от колкото на Север.
Мисля си ако се вземе само земя не знам дали няма да е трудно да я опазвам от недоброжелатели. В тази връзка исках да те питам в твоя случай Градина Вискяр ти там ли си живееш или живееш на друго място. Ако е второто как си опазваш продукцията, кошерите и т.н. За големите е ясно може и охрана и какво ли не..
Ще е добре да има някоя малка рекичка на близо за да може да се използва за напояване. Ако обаче няма рекичка какви са ми вариантите освен Сонда?
Другото нещо, което искам да те попитам е каква почва е най-добре да търся. Ясно ми е, че всяко нещо си има различни изисквания и няма как да се каже, но все пак коя почва е подходяща за отглеждане на различни култури.

Като цяло ще съм ти много благодарен и ще се радвам за всякакви съвети.
Поздрави и Весели празници!

Да помогнем на кандидат колегата да стане добър градинар и добър пияч в нашата скромна кръчма, като му дадем информация: как да си избере място за зеленчукова градина и пчелин?
« Последна редакция: 20, декември, 2014, 23:28 от Вискяр »

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
На първо време ще отбележа относно пчелина: Пчелин се прави на завет, на шарена сянка, далече от наводняемо място. (Тази година доста кошери с пчелни семейства бяха удавени от придошлите реки и дерета.)
Относно избора на място за зеленчуковата градина - хем да е на завет, хем да има движения на въздуха и да се проветрява. Почвата да е безкарбонатна, или поне с малко карбонати.  Показателят рН да не е повече от 7,5, максимум 8. За предпочитане да е около 6,5.
Близка река за напояване е голямо предимство. Особено ако е на по-високо място от градината.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
И друго.
Човек преди да се заеме с био производство на зеленчуци, е хубаво поне пет години да се занимава с конвенционално градинарстване.
Био зеленчуци в суха година се нещо лесно и елементарно, но тъкмо градинаря е решил, че е станал био земеделец, и довтаса мокра и кишава година и го вади болезнено от самозаблуждението, че е станал градинар.