Кръчма

Автоматично проветряване на парник или оранжерия

alex

• 146
  • 0
  • градина
Re: Автоматично проветряване на парник или оранжерия
« Отговор #30 -: 22, февруари, 2016, 10:29 »
Да ви покажа моето решение, а тази година ще споделям и отзиви ;) Доста време умувах над него, а сега като го направих ми се струва, че не е нищо сложно.
Е тук е малко каша, но после го направих на платка.

https://www.youtube.com/watch?v=gcnWQWkL9e0&feature=youtu.be

Сега ме притеснява, затова и реших да напиша, дали при отворен прозорец от едната страна и при отворена врата от другата вътре в тунела, който ще е отворен от двата края ще може да се проветрява с цел да не ги сваря. Ще трябва да направя малко проби. :)
Изпробвах за една нощ с духалката и съм със смесени чувства :) Доволен съм от температурата, но равносметката от изхабения ток е 2 лв. за нощ. Явно и тук ще прибегна до терморегулатор с цел по прецизна и ниска температура 6-7 градуса.

Извън оранжерията при температура минус -1.6 градуса, вътре е подържало 12 градуса, а нейния механичен термостат не позволява по-ниско.

« Отговор #31 -: 22, февруари, 2016, 22:07 »
Мислих върху това как да увелича хистерезиса на терморегулатора който имам,а той е максимум два градуса. Говорих и с един колега той ми даде идея,взех поялник уред и точно да го подхвана и ми хрумна една мисъл.
Да кажем настроя релето да включва на 27 гр.,мотора отваря вратата,температурата пада с два градуса за около 4 мин. при отворен прозорец(днес го проверих), релето подава захранване към мотора и затваря вратата,така може да направи доста цикли за един ден и явно няма да върши работа.
Обаче ако настроя релето да отваря вратата на 20 гр.,а прозореца съм го настроил да отваря след 26гр.то тогава няма да стане веднага течение,за да падне рязко температурата и тя ще продължи да се покачва(ако е слънчево) до 26/27 гр. и ще отвори прозореца,а температурата ще се задържи в граници 24/27 гр. а може и още леко да се покачи. Когато температурата навън спадне ,а вътре стане 18 гр. термостата ще затвори вратата. Днес когато беше вътре 27гр. отворих вратата и прозореца,температурата спадна до около 21 гр.с 3 гр. повече от температурата на затваряне и леко започна да се покачва.
Вярно че нещата са винаги относителни и ден с ден не си прилича обаче според вас да ли ще се получи по този начин?
На теория ми изглежда,че ще стане,но утре като дойде мотора започвам проби на балкона. :D
« Последна редакция: 22, февруари, 2016, 22:22 от Краси Лазаров »

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #32 -: 22, февруари, 2016, 22:34 »
Ето в това отношение руските механичните са по добри. Не са отворено затворено, а са малко отворено.... повече отворено ... много отворено... и те така регулират аналогово температурата.
Не знам какъв е варианта да си ги изработим. Примерно за цилиндър може да се ползва детска пръскаща пушка. Запушва се отдолу и да се пълни с някаква течност,но каква??
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

ivanovbg

• 804
  • 10
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

alex

• 146
  • 0
  • градина
« Отговор #34 -: 23, февруари, 2016, 08:37 »
Адаш,я виж какво открих http://ru.aliexpress.com/item/Replacement-Window-Opener-Auto-Vent-Automatic-Greenhouse-Cylinder/32396060740.html?ws_ab_test=searchweb201556_1,searchweb201644_2_505_506_503_504_502_10001_10002_10017_10010_10005_10011_10006_10003_10004_10009_10007_10008,searchweb201560_8,searchweb1451318400_-1,searchweb1451318411_6452&btsid=90b556db-0d4d-4924-a714-39eab40647ca

Притазицена заслужава ли си тези контролери и електрики?

Много е удобно, ползвам го на единия прозорец, но ако го монтираш на вратата няма как да влизаш, освен ако нямаш резервен вход :)  Но за прозорец е много добро. Мисля и на тавана на оранжерията да сложа прозорец с такъв механизъм.

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #35 -: 23, февруари, 2016, 20:12 »
Аз вече си поръчах две. :)
Ножицата мисля да я направя от профилите за гипсокартон.

« Отговор #36 -: 23, февруари, 2016, 21:44 »
Днес получих две пратки с по един мотор,от Пловдив и Бургас. Нещо са объркали и едната пратка я отказах. Мотора с доставката ми струва 32 лв. Първо го тествах на 12 В. отвори щока за 4 мин. и се притесних,защото ми се стори малко слаб. След това го пуснах на зарядното за винтоверта на 25 В.,отвори за две мин. и мощността му е супер. Доволен съм в четвъртък ще го монтирам и ще го тествам на оранжерията. След това остава и терморегулатора,ако при тестовете моят не се справи.
Благодаря за съветите и подкрепата,винаги сте ми полезни.

« Отговор #37 -: 24, февруари, 2016, 13:04 »
Нещата се подреждат леко по леко. Намерих захранване за ЛЕД осветление,24 В. 3,5 А с него мотора пее,за 1,25 мин. отваря и мощността е супер. Поиграх си с автоматиката,навързах всичко и работи успешно. Реверсирам мотора с два нормално отворени и два нормално затворени контакта от контактор 6 А . Вързал съм ги от единия край,отворен със затворен,а от другата страна на кръст(да кажем 1,2,3,4 са контактите 1и2 затворени,3и4 отворени,от едната страна мост между 1/3 и 2/4 от другата 1/4 и 2/3 ). Имам вързан прекъсвач паралелно на контакта на програматора с него ще отварям вратата,когато отида там и е затворена. Според мен няма нужда от втори прекъсвач,който да затваря вратата,защото при достигане на програмираната ниска температура вратата се затваря автоматично.
Днес ще ми донесат и планки от шини за високо напрежение,60/4 мм. с които ще монтирам мотора в оранжерията.

« Отговор #38 -: 25, февруари, 2016, 18:34 »
Ето го резултата от няколкодневни проби и мислене.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=i5vKQpPWN1I" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=i5vKQpPWN1I</a>

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #39 -: 25, февруари, 2016, 20:16 »
Екстра е. Евентуално с едно въженце може да отваря и прозореца.

« Отговор #40 -: 26, февруари, 2016, 10:07 »
Финалният резултат на табло автоматика  ;D малко е като навремето ТНТМ обаче без пари  ;)

От ляво вход 220 В. и изход 24 В. за мотора,от дясно клемата е за датчика и прекъсвача за отваряне на врата. Захранването е импулсно,релетата са за 12В. вързани последователно
Сега малко за механичните настройки на отваряне,най-тежко на мотора е в началният момент на отваряне на вратата,така че трябва да се има в предвид вратата да не опира някъде в касата. Моята имаше този проблем,но след като я прогоних всичко е ок. За да може да се настои да отваря и затваря до край,се започва при затворена врата и ръката ми е на прекъсвача за всеки случай. Планката на която е хванат мотора може да има няколко отвора по дължина за регулировка. Другата планка,която е закрепена на вратата е "Г-образна"късата част на Г-то се прикрепя към вратата,а на дългата част се прикрепя с винтове на 90 гр. трета планка за връзка със щока на мотора. Задължително трябва да има дължина поне 20 см. и отвори по дължина и ширина за настройките. Това е не е трудно.

Здравейте колеги,автоматичното отваряне работи добре. Недостатък е когато има вятър и вратата въпреки стопера се блъска и планките с които е хванат мотора се кривят. В събота вятъра е бил доста силен и планката към вратата се беше извила нагоре под 90гр. а планката към оранжерията почти беше изскубната. Знам че единственото решение е при вятър да не се отваря вратата,но не винаги съм там и стават бели.
Премислих доста и реших да направя заслон от гредички и найлон зад вратата когато е отворена,за да не надува вятъра вратата като платно на кораб. Вратата е с размери 170/110 см. успоредно на нея при отворено положение ще сложа три гредички и найлон с размер 200/250 см. Въпроса ми и дали това ще помогне и ако не дайте друга идея.

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Без снимка, за да се прецени, ще е труден всеки съвет.
Освен по-здрави планки, за да не ги кърти вятъра.

alex

• 146
  • 0
  • градина
Краси, със западния вятър нямам проблем защото съм я стопирал със няколко реда циментови тухли. Проблема идва с източния, тласка я в посока затваряне. Миналата година усилих планките, добавих още една панта и допълнително закрепих мотора на още едно място. Също така монтирах и два профила на вратата на кръст, вързани към буталото на мотора. Това със заслона е добра идея, трябва да го погледна и обмисля, къде може да се закрепи конкретно при мен. Успех!
« Последна редакция: 29, март, 2017, 10:31 от alex »

Възможно е да го направя на буквата Г с палета и найлон или със старите врати от апартамента. С укрепване няма да стане миналата година вятъра пред мен откъсна вратата от пантите.