Кръчма

Автоматично проветряване на парник или оранжерия

Здравейте,предвид лошото време през тази година и по препоръка на колегата Мило започнах да се оглеждам за оранжерия. Намерих един парник правен от хазаина,4.80/2.40 м. и утре ще започна да обработвам мястото на което ще го поставя и ще го комплектовам. Не е голям,но като за начало е добре. Обаче остава открит въпроса как да го проветрявам когато температурата се повиши,а аз не съм там. С хазаина се разбрахме да отваря и затваря,но някак си не съм сигурен и за да не пропадне зеленчука,реших да мисля по автоматизацията на проветряването.
От три дни си пишем на лични с колегата sasho41 предвид това,че той е правил нещо подобно(в тема отглеждане на пипер) и си мисля,ако кръчмаря реши да го премести тук. Днес реших,че темата може да предизвика интерес и сред вас и за това я започнах.
Преди пет години имах подобен парник и го проветрявах с вентилатор и контролер,но не е нито икономически изгодно,нито ефективно,на снимката се вижда рафтче на което сотеше вентилатора и когато контролера при 30гр. даде сигнал вентилатора издухва напред найлона на прозореца. Когато температурата спадне с два градуса вентилатора спира и прозореца се затваря от найлона. Понеже вентилатора беше стаен настолен с недостатъчен дебит понякога работеше с часове и затова се отказах от този вариант.

Разгледах обстойно два варианта за автоматика. ПЪРВИЯ на принципа на хидравличен цилиндър ето тук има информация http://www.ibd.bg/uploads/files/article_229/files/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%82%D1%80%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B6%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F.pdf за съжаление телефона е изключен и не се знае какви са цените. Но ако се намери такъв цилиндър в нета има много клипчета в които се вижда как работи. Ето едно тук много подробно е разказано

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=AJPlJuFARD0" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=AJPlJuFARD0</a>.

ВТОРИ вариант е отваряне с електрически двигател,който е свързан с датчик за температура. Намерих линейни двигатели за сателитни антени за около 50/60 лв. ,обаче освен двигател са нужни: стойка за укрепване на двигателя,датчик,трансформатор за 36 V,изправител и две релета за 220V,които ще се използват за автоматиката. Идеята е контакт от датчика да се комутира през двете релета,които да реверсират двигателя,когато температурата стигне зададената едното реле подава захранване на двигателя той разтяга щока и отваря врата или прозорец,а когато температурата спадне до настроената стойност другото реле подава напрежение с обратен поляритет и двигателя прибира щока и затваря врата или друго нещо. Двигателя им крайни изключватели така че не се налага да ги предвиждаме в схемата.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=WYv8c4v_m1w" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=WYv8c4v_m1w</a>

ТРЕТИ вариант за него вижте клипа

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=SkeYf1axsvs" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=SkeYf1axsvs</a>

на пръв поглед изглежда странно,но със сигурност ако се осмисли как да се направи би имал приложение
   Още не съм избрал за себе си как да постъпя ,първо искам да разбера цената на хидроцилиндрър,ако има тук в България,след това ще мисля и смятам. Ако имате идеи и мнения моля споделете,за да развием темета и да бъде полезна.

« Последна редакция: 10, декември, 2014, 19:37 от Вискяр »

И един нестандартен начин за автоматично проветряване с две бутилки и шлаух между тях. Голямата бутилка е пълна на една трета и е свързана със шлаух към малката и двете бутилки са надолу с отворите. Малката е закачена на прозорчето,което ще се отваря,самия прозорец е с тежест в долния край,за да може да се върне след като е отворен. Когато голямото шише се нагрее от слънцето въздуха в него се разширява и избутва по шлауха водата в малкото шише,което когато се напълни натежава спуска се надолу и отваря прозорчето. На дъното на малката бутилка се пробива малка дупка,за да може водата постъпвайки в него да изгони въздуха от малкото шише и да се пълни с вода. След като голямото шише изтине засмуква обратно водата от малкото шише в себе си,като през дупката в малкото шише влиза въздух,за да може водата да се върне обратно в голямото шише. Малкото шише се изпразва от водата и противотежестта връща прозорчето в началното положение. Елементарно но много ефективно,може би това ще е моят начин.
Днес събрах оранжерията,изтесах тревата и прекопах,остава да укрепя шприглите,а напролет вратата,прозорчетата и найлона.
« Последна редакция: 11, декември, 2014, 20:46 от Краси Лазаров »

ivanovbg

• 804
  • 10
Дървото доста изметва от влагата и едва ли ще се движи винаги лесно. Виж ако не поливаш.... ;)

Шишетата са си идея, но не ми се вярва да е толкова лесно. Лятото пълня бутилки с минерална вода за вилата. Сутрин ги взимам оттам, после отивам на работа и след работа пълня. В началото се надуваха в колата и дъното им се изправяше. Покривах ги, но пак. После се сетих да оставям леко отворени 2 прозореца и не се надуваха. Полупразни затворени бутилки е имало по двора но не съм забелязал да се издуват лятото.

Коефициента на температурно разширение е средно 0,0033 за градус така че 1литър ще си увеличи обема с 3 куб. см. Не знам дали е достатъчно. Трябва да се пробва.
« Последна редакция: 11, декември, 2014, 21:37 от ivanovbg »
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Сън не спах докато не пробвам  ;),сутринта в 6 часа станах и направих пробата. Две шишета от 500 мл. пробих капачките сложих "щуцери" от химикалка,шлаух 5мм. и леко нагрях шишето със сешоар водата тръгна веднага по шлауха и започна да пълни второто шише. След това опитах със шише от 11л. ,пак стана но по-бавно,защото обема на това шише е много по-голям и трябва повече време да се загрее. Докато не опитам при слънчево време на остъкления балкон все още няма да съм сигурен в системата,но мисля ,че ще се получи. Според мен най-важната настройка е в нивата на двете бутилки,ако горната е доста по-високо е необходимо долната да изтласка повече вода,за да напълни шлауха до горната бутилка,но всичко е свързано с проби,а мен не ме мързи хич.
 За дървото си прав,обаче понеже реших да мина възможно най-тънко за този парник поради многото харчове по градината се спрях на дърво,но имам и вариант от алуминиев профил за комарник 9лв. 6 м. и ще стане изискано. Планирал съм да направя две прозорчета на двете тесни части на парника,за да може да се проветрява добре. Ако не стане с бутилките ще търся резервни варианти,защото хидроцилиндър с механика отварящ до 7кг. тежест струва 80 лв.  :'( Пробите продължават,че зимата е дълга и трябва да се уплътнява времето.
« Последна редакция: 12, декември, 2014, 08:59 от Краси Лазаров »

ivanovbg

• 804
  • 10
Става и със стар винтоверт от битака. Слагаш на патронника една шпилка, а на гайката връзваш стойката. Има и реверс и с 2 ключета и едно термореле си готов.
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Мило

• 1 055
  • 20
Ей колеги завиждам ви на мерака,знаете ли колко време ми отнема през пролетта да обиколя всички оранжерии 2 пъти на ден,отваряне сутрин и затваряне вечер.Ако трябва да правя тия  системи за всички проветрители които имат оранжериите ми сугурно ще загубя едни осигуровки за една година,да бе и да ощетя държавата,айде нема нужда  :D
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

sasho41

• 223
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
Ако не стане с бутилките ще търся резервни варианти,защото хидроцилиндър с механика отварящ до 7кг. тежест струва 80 лв.  :'( Пробите продължават,че зимата е дълга и трябва да се уплътнява времето.

Бутилките със водицата може и да станат(да отварят и затварят) но няма да ти вършат работа.
Тази голяма бутилка- 5,7,10 л. до като се стопли на 50-60 гр. какво ще стане със въздуха в парника?
Нали и той ще е на около тази температура, че и по голяма.
Не зная къде си го видял този цилиндър хидравличен който вдига 7 кгр., но със елементарни сметки
ако челото на буталото е само 1 кв.см. и налягането 50 атм. поне(защото е хидравличен) ще вдига 50 кгр.
ако е пневматичен цилиндър при 6 атм. ще вдига 6 кгр. Но става дума за цилиндър с диаметър на буталото
 12-13 мм. Т.е. като метална химикалка.
 Ако цилиндър пневматичен е с външен диаметър 32мм. то буталото му е поне ф25мм. почти 5кв.см.
При 6атм. ще може да вдига около 30кгр.
 Някъде прочетох че гранулите от които правят пластмасови изделия били със много голямо обемно
разширение. Един съд с голяма повърхност се напълва с гранули и останалото пространство м/у гранулите
със трансформаторно масло. След това повтаряш пластмасовите бутилки. Просто ти подхвърлям идеи. :-[ :-[ :-[
Същата идея я има в "Умната оранжерия" но без подробности, само че цилиндърът тежал повече от 100кгр.
„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски

Вчера за щастие имаше слънце и направих пробите,не е необходима висока температура,при около 17 гр. на слънце на остъкления балкон водата тръгна по шлауха ,а на 23гр. напълни около 100мл. в другото шише. След това сложих черно фолио на голямата бутилка и започна по-бързо да пълни. Прозорчето ще е с размери 80/50 от летвички и найлон ще е много леко,надявам се около 300 мл. вода да го отворят,защото ще е на ос малко над центъра. Ще му сложа долен ступор да не се отваря повече от хоризонтално положение и горен ступор като се връща да има ограничител. Направих система с две горни шишета все едно едното е тежеста на прозорчето и другото като се напълни да дръпне първото,но слънцето се скри,а днес е .............. мъгла цял ден. Ако голямото шише се пълни от малкото през шлауха се увеличава налягането в голямото шише и не се налага на въздуха когато се загрява първо да изпълва обема на голямото шише,да го издува и чак след това да изтиква водата към малкото,защото обикновено тези шишета са меки.
 Хидравличния цилиндър е напълнен с някакъв вид парафин,който има голям коефициент на разширение по-евтините са до 7кг. и струват 80 лв. ,а тези над 20 кг. со над 200лв. http://www.groworganic.com/automatic-vent-opener.html

Ей колеги завиждам ви на мерака,знаете ли колко време ми отнема през пролетта да обиколя всички оранжерии 2 пъти на ден,отваряне сутрин и затваряне вечер.Ако трябва да правя тия  системи за всички проветрители които имат оранжериите ми сугурно ще загубя едни осигуровки за една година,да бе и да ощетя държавата,айде нема нужда  :D
Винаги съм завиждал на тези,които живеят до градините си,аз изобщо нямаше да се занимавам с автоматично отваряне,защото става за секунди,но ако си там всеки ден. Сега обаче първо говорих с хазаина и той обеща ама мисля и част от разсада да го държа там,а забрави ли да отвори ще стане много зян. Другия вариант е да ходя всеки ден да отварям и след това да чакам да стане време за затваряне и като сметна и бензина и времето наистина доматите ще ми станат златни. Та затова искам да автоматизирам процеса,имам време до април за експерименти и идеи.

ivanovbg

• 804
  • 10
Re: Автоматично проветряване на парник или оранжерия
« Отговор #10 -: 14, декември, 2014, 10:55 »
Колкото повече го мисля , плюсовете при хидравличния цилиндър са много. Няма нужда от електричество и от допълнителни терморегулатори, фабрично тествани. Шишетата ми се струват ненадеждни макар че блазнят с цена, но с тази малка сила от порядъка на няколко стотин грама се иска добър баланс на прозореца и не знам какво би се получило във ветровит ден.

От друга страна е заложена цялата продукция в парника. Ако не сработи има голяма вероятност да стане всичко зян. Тока пък дава възможност за обратна връзка по гсм или интернет.
« Последна редакция: 14, декември, 2014, 11:10 от ivanovbg »

« Отговор #11 -: 14, декември, 2014, 19:38 »
Днес направих рамка и прозорче горе долу 45 на 80 см.,окачих прозорчето на рамката като оста е малко над средата,за да може да се връща от тежестта на прозорчето. Цялата конструкция я заковах за една работна маса с няколко градуса наклон в посоката на отваряне,за да може при затваряне да прилепне плътно по рамката,сложих два ступора единия за максимално отваряне до водоравно положение на прозорчето ,а другия ступор при затваряне да не подминава и да отваря в другата посока. Оста на която виси прозорчето са да винта 3,5/50 мм.минават през две дупки на прозорчето и са завинтени в касата/рамката с тях направих настройка на системата. В горния десен ъгъл от страната на отваряне заковах летвичка на която вързах шишето което отваря прозорчето. Само от тежестта на празно половин литрово шише прозорчето се отваря до ступора,много леко работи всичко ,но зада се балансира и да не го клати вятъра сложих тежест в долния край на прозорчето и сега с около 150 мл. вода се отваря. Всичко е въпрос на настройка,смятам че тази система може да работи добре,но очаквам слънце за пробите. Поиграх си и с баланса на течноста спрямо газа в голямата бутилка и сега само с дъха си ккато стопля бутилката вдига нивото с 50/60 мл. Пробите продължават до постигане на отлични резултати.

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #12 -: 14, декември, 2014, 22:08 »
Не е ли малко това прозорче?

« Отговор #13 -: 15, декември, 2014, 08:06 »
Размерите са такива заради материала ,който имах това е за проба в къщи на парника ще е различно.

« Отговор #14 -: 19, декември, 2014, 09:31 »
От два дни времето е по-топло и има слънце,така че опитите са към края си. Смятам че завършиха успешно и мога да препоръчам на всички желаещи този метод за автоматично и безпарично  ;) отваряне на прозорец на парник или оранжерия. В клипа съм обяснил всичко.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=t9vd3K44W1k" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=t9vd3K44W1k</a>
« Последна редакция: 19, декември, 2014, 14:44 от Вискяр »