Кръчма

Гравитачно поливане на зеленчуци

Гравитачно поливане на зеленчуци
« -: 15, октомври, 2014, 17:14 »
Здравейте,от известно време умувам върху един проблем свързан с поливането в градината ми. Лехите ми са високи около 25 см. оградени с дъски, на тях засаждам домати в два реда и пипер на два или три реда. На равна повърхност засаждам зеленчука и след около месец правя вади между редовете и в тях поливам. Използвам дренажна помпа тип "Бибо" с дебит около 3000 л. на час,изградил съм система с ПВЦ тръби Ф 50 минаваща покрай лехите и на всяка леха имам отклонение с дължина 50 см,което е запушено с тапа,която махам като поливам съответната леха. Проблема идва от там,че водата винаги си намира път, вместо да тече във вадата излиза по пътеките,въпреки че когато правя вадите утъпквам стабилно с мотиката. Особено сериозно става положението през август,когато почвата се спече,тогава се налага отклонението към лехата да го удължавам няколко пъти,за да може водата да стигне до края на лехата.
Знам че капковото напояване е решение,ползвал съм го и бях много доволен,но това беше на друго място,тук където съм сега не може,защото няма как да се разбера с хазаина.
Мислех си да правя вместо една две по-малки вади по-близо до всеки ред от растенията,като целта е по-бързо да се напълнят. Мисля и за приспособление с формата на улук на което по дъното са пробити дупки и да е с дължината на лехите (6 м),но да е от три сегмента по 2 м. ,да го слагам последователно във всяка вада,която поливам,като си мисля,че така повече ще попива на по-дълъг участък и няма да изтича по пътеката.
За някой може да е незначителен този проблем, но мен ме мъчи и изморява точно в жегите,освен това се изразходва много повече вода отколкото е необходимо,а след ремонта на водопровода в Костинброд нивото на кладенеца доста спадна и понякога изчаквам да се вдигне,за да продължа да поливам. Пътеките стават мокри и кални и дискомфорта с това нараства и вместо да върша друга работа из градината непрекъснато клякам и сменям тръби в лехата ,за да им увелича дължината и водата да стига до край.
Качвам за по-голяма прегледност две снимки,едната е на тръбите за поливане ,а другата на леха пипер с вада. Очаквам с благодарност съветите ви,защото помощта ви е високо ценена от мен.

ivanovbg

• 804
  • 10
Re: Гравитачно поливане на зеленчуци
« Отговор #1 -: 15, октомври, 2014, 19:21 »
A как стои въпроса с гравитачно капково? Един бидон по на височко 1-1,5 метра и кранче с маркучи. Аз съм така на краставиците.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #2 -: 15, октомври, 2014, 19:29 »
Това е идеалния вариант,но няма кой да пълни бидона,аз ходя в градината два пъти седмично. Освен това трябва да вкопая тръба от кладенеца до бидона,(защото в момента използвам пожарникарски маркуч,който разпъвам всеки път),а мястото не е мое. Другия вариант е автоматика на бидона,но там пак ще имам проблем заради тока. Сегашния вариант е веднъж седмично поливане за няколко часа в това време влиза и чакане да се вдигне нивото на водата.

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #3 -: 15, октомври, 2014, 19:46 »
Като гледам ще ти стигнат 200литра за поливане. Ще имаш занимавка само за пълненето, а после спокойно можеш да си тръгнеш. Ще потърся снимки на моя. Аз го пълня сутрин, а вечер го пускам да се изтече през нощта, 60 литра е. Като е по влажно не го пълня догоре или поливам през ден, а в началото през 2-3дни. Според преценката ми.

« Последна редакция: 15, октомври, 2014, 20:28 от ivanovbg »
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #4 -: 17, октомври, 2014, 16:58 »
Здравейте,не съм сигурен да ли да продължа тук или в темата за капковото напояване,нека Кръчмаря да каже ,а дотогава ще пиша тук,защото капковото ми е гравитачно  ;D
Най-после се навих не защото съм инат ,а защото мислех,че при моите условия няма да стане. Днес си купих бидон 1000 л с в метална клетка върху метално пале,чист в него е имало течен сапун. Измислих как да го вдигна на около 1.2 м. повече не смея, горния  край на бидона ще е на 2,2м. . Идеята ми е да пълня с маркуч два цола бидона и гравитачно да изтича в градината. Предвидил съм кранчета за различните култури и филтър.
Имам следното питане ще зависи ли скоростта на изпразване на бидона от диаметъра на магистралния тръбопровод,защото имам вариант за Ф 16 и Ф 32. тръба. Защо питам,идеята ми е да отида в градината да напълня бидона и да го оставя да тече и преди да си тръгна след около четири часа пак да го напълня и отново да го оставя да се изтече. Понеже ходя два пъти в седмицата два кубика на седмица в жегите ми се вижда малко. Та как да сметна за колко време ще изтече водата,като капковия маркуч е дълъг 180 м капкообразователите са през 20 см. по 1,2 л. на час? За налягането не знам,като е пълен трябва да е 0.2,ама едно е десет литрово шише на два метра друго е еди тон. Бос съм в тези сметки ,а и практика нямам така,че разчитам на съвета ви.
Забравих най-важното лехите ми са по 6.4 м. дълги на тях ще има 17 реда пипер 440 бр.,домати 10 реда 150 бр.,краставици 20 бр. ,фасул 4 реда, и накрая два реда малини. Предполагам че в началото на сезона две поливки по 1000 л. в седмица ще стигат,но в жегите не знам.
« Последна редакция: 17, октомври, 2014, 17:06 от Краси Лазаров »

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #5 -: 17, октомври, 2014, 20:49 »
Бидона е идеален. Филтър трябва да сложиш на пълначката. Веднъж влязла водата чиста няма какво да я нацапа. По широка тръба ще имаш по малки хидравлични загуби, но мисля поне Ф20 да е централния. Мулч задължително. Вярно пази от дъжда, но липсата на изпарение си е голям плюс.

« Отговор #6 -: 19, октомври, 2014, 07:54 »
Благодаря ти,че ми подхвърли идеята за бидона,аз от години го  мисля и все не го измислях,защото мислех в посока автоматизиране на процеса,но става и така полуавтоматизирано  ;). Сега като взех бидона започнах да премислям плюсовете и като стигнах до мулчирането направо се изкефих,имаш каса бира от мен. Двата най-големи проблема в градината бяха плевелите и поливането надявам се сега да е по-леко. С това капково ще си реша още и проблема с подхранването,изсъхването на почвата през август,ще изразходвам по-малко вода и ток. Питането ми е и практично и теоритично ,ще окаже ли влияние диаметъра на магистралния водопровод на по-бързото изтичане на водата от бидона,за да мога с едно ходене в градината да го пълня два пъти ,ако се наложи в по-топлото време? Имам пвц тръба ф 32,но от фирмата за капковото ми казаха,че не е удачен вариант защото отвора за водовземката щял да стане елипсовиден и не ми го препоръчаха. Другия вариант е малко по-скъп,но съм го правил,пе тръба ф 16 с тройници за всяко отклонение и адаптор към капковия маркуч,мисля ,че горе на снимката е така. Знам че най-добре ще разбера с опит,но този опит ще ми излезе солен,ако трябва да преправям капковото,затова моля за мнение.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #7 -: 19, октомври, 2014, 09:05 »
Ако си вземеш свредел за дърво, отвора ще си стане кръгъл.
Обичайно от тези бидони не изтича всичката вода - ще ти зеленясва, което ще води до запушване на капковото.
Можеш да вземеш средната височина на водата в бидона за изчисляване на работното налягане и времето.

Ще успееш ли с твоята дренажна помпа да пълниш бидона? Имаш да преодолееш височина 2,30 м.  ;)

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #8 -: 19, октомври, 2014, 10:11 »
Теоретично при това слабо налягане площта на всички капки трябва да отговаря на площта на тръбата. Де факто се познава като видиш всички маркучи надути.

Когато правих моята система мерих и при пълен бидон от един метър маркуч с 5 дупки по 1,4л/ч по документ, дебита беше един буркан от 800 грама за час.

Иначе с мулча и капковото ще се родиш. Аз ползвам двуцветен - отгоре сребрист за да отразява светлината и да фотосинтезират листата и отдолу.

« Отговор #9 -: 19, октомври, 2014, 17:03 »
Наистина по-ниското налягане ще е проблем,но надявам се,че като е по-голям съда ще имам поне един плюс. Чета из нета,че има лентови капкови маркучи работещи на по-ниско налягане,мисля че са на Аквамат. Ако някой ги е ползвал или знае нещо моля,да сподели.

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #10 -: 19, октомври, 2014, 20:18 »
Аз смятам така водата за напояване при капково, мулч и плодоотдаване.
Домати - литър на корен
Краставици - 2 литра на корен

Наместо да се мъчиш да правиш някакви сметки без кръчмар ;) , ако видиш че не ти стига ще сложиш още един.

« Отговор #11 -: 20, октомври, 2014, 13:42 »

Ще успееш ли с твоята дренажна помпа да пълниш бидона? Имаш да преодолееш височина 2,30 м.  ;)
Днес монтирах помпата в кладенеца и пуснах маркуча до мястото на което ще стои бидона,вдигнах нагоре пвц тръба ф 40 на 3 м. височина с която ще пълня бидона. Водата протече от височина 3 м. с дебит 1800 л./час. На земята дебита на помпата е 3600 л./на час.

« Отговор #12 -: 20, октомври, 2014, 16:40 »
Да ли не избързах с бидона? Дължината на капковия маркуч е 170 м,като сметна дебита му се получава 1932 л./час Дебита на помпата е 3600 л./час,получава се разлика 1668 л./час ,ако вържа помпата директно към капковото без бидона ще трябва тези 1668 л. някак си да ги намаля. За пореден път прочетох темата“Как да си направим капково напояване“ и разбрах,че има начин да се намали налягането,чрез отвеждане на част от водата или чрез регулатор на налягането. По каталог на помпата и дават 9500 л./час,а аз си знаех,че е по-малък,защото вадя вода от дълбочина 3 м.,но никога не съм и помислял за директно свързване към капково,затова се насочих към бидона и гравитачно поливане. При това положение да ли не избързах с купуването на бидона? Ако пълня бидона ще ми трябват около 30 мин. (дебита на три метра височина е около 1800л./час),ако поливам директно с помпата през капковото и успея да регулирам налягането пак за 30 мин. ще поливам с около 1000 л. което значи,че разхода на ел.енергия ще е същия. Разликата ще е в това ,че с бидона ще се полива по-бавно,но направо с помпата ще е по-равномерно налягането в маркучите. Питам се да ли имаше смисъл да купувам бидона,май малко прекалих с пиенето( бързането е по-лошо по пиенето). Да ли съм прав в разсъжденията си,ако е така единственото ми успокоение е,че ще имам два варианта на поливане или да търся начин да продавам бидона. Дайте идея какво да правя от тук на татък,че като си помисля,че може да съм дал 130 л. напразно ми причернява. >:( Това е помпата http://www.kol-bg.com/%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BF-%D0%9F%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BF%D1%8F%D0%B5%D0%BC%D0%B0_%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%B0_AL__KO_SUB_12000_DS_Comfort-browse-1572-1.htm
« Последна редакция: 20, октомври, 2014, 17:20 от Краси Лазаров »

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #13 -: 20, октомври, 2014, 20:51 »
Тази помпа не вдига повече от 0,8 бара.Сещаш се че 10 метра са 1 бар, а 8 метра максимална височина ....Та ако приемем че зависимостта е линейна дебита на маркуча ще е наполовина и би трябвало да го докараш към 1000 литра/час.

Беше писал че имаш проблем с хазяина, или аз не съм разбрал. Иначе ако можеш да го включиш директно и направо си взимай програматор за поливане с датчик за дъжд и направи всичко автоматично. Тогава и един път седмично можеш да ходиш
« Последна редакция: 20, октомври, 2014, 20:53 от ivanovbg »

« Отговор #14 -: 20, октомври, 2014, 22:30 »
Грешката ми е,че в началото трябваше да покажа помпата,тогава нямаше да се стига да бидона. Сега според теб да търся начин да го продам или да го ползвам за нещо? Единственото,което се сещам е да ползвам и бидона в началото на вегетацията,когато нуждите на растенията за вода са по-малки ,а след това директно помпата към капковото. Плюса на бидона е че водата ще е по-топла.