Кръчма

Как да отгледаме картофи без оране и без копаене

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Градина Вискяр и Био Неврокоп през тази година ще опитат да отговорят на въпроса: Как да отгледаме картофи без оране и без копаене?
Няколко уникални сортове картофи вчера пристигнаха в Градина Вискяр и предстои да бъдат засадени и отгледани, без земята да е подлагана на оране и съответно няма да има копаене.

В тази тема ще споделям последователно как протичат различните етапи по отглеждане на картофите.
Ето как изглеждат пристигналите аварийно и разтоварени картофи от различни сортове:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=0bO8CTYugjQ" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=0bO8CTYugjQ</a>

Проливните дъждове последните дни подложиха на изпитание уменията на шофьора на микробуса, с който картофите семе бяха докарани в градината.
Прилична заплата в провинциално селище в България се оказа недостатъчна, за да привлече желаещи да посадят и отгледат тези картофи.  Наложи се спешно семето различни сортове картофи да бъде транспортирано на повече от 200 километра. И така тези картофи се озоваха в Градина Вискяр.
По това време, а и при този климат тази пролет, на практика почвата от чернозема в Софийското поле не може да бъде подготвен за садене на картофи по традиционните методи и технологии.
От две-три години ме блазни да експериментирам една технология за отглеждане на картофи без оране и копаене. И сега момента настъпи. Макар да няма никаква подготовка за целта. Ще се импровизира в много отношения и ще се действа според условията на момента - да опитаме да отгледаме картофи без оране и копаене.
Картофите ще се засаждат изключително върху действащи ливади и частично-угарни ливади, което се надявам да спомогне на начинанието и да ги отгледаме успешно. Край всяка нива - с различна почва, има осигурена вода за поливане от кладенци. Ще се полива с дъждуване - едно, защото това е естествен начин на поливане; друго - защото при технологията на отглеждане на картофи без оране и без копаене е трудно да се приложи обичайния метод за гравитачно поливане.
Семето от картофи за сеитба се е "рътило" в чувалите и има голямо прорастване на кълновете. Ще е нужно голямо внимание и всеки картоф да се освободи от плетеницата на мрежата на чувалите.

Торен при отглеждането няма да има - ще се разчита на ресурса, който дава починалата от ливадното състояние почва. За торене с оборска тор няма време, а торенето с изкуствени торове не е в методите нито на Градина Вискяр, нито на Био Неврокоп.
За процеса на засаждане създадох събитие във Фейсбук -
https://www.facebook.com/events/235663503306939/
Надявам се да откликнат достатъчно хора да помогнат при този експеримент. Мисля, че това е първи опит в България - поне аз нямам информация за прилагане на тази технология -  за отглеждане на картофи без оране и без копаене.
« Последна редакция: 03, май, 2014, 08:52 от Вискяр »

vui4o.vili

• 10
  • 1
  • градина
Аз тази година я направих тази работа по руски фасон "под слама".

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
Отлично! Назначен си за главен консултант!
Такава е идеята, само дето сламата е кът. Ще се коси трева.

ivanovbg

• 804
  • 10
..Ще се коси ...

Оти да се коси, като че им мине ;)
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Мило

• 1 056
  • 20
Вуйчото много интересно е измислил със сламата,но е логично и с трева да стане,но изсъхнала,а къде в тази влага изсъхнала трева  :D
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

vui4o.vili

• 10
  • 1
  • градина
Ако се поразровите из Youtube,ще се учудите колко хитринки знаят "братята" и най-важното е че ги споделят.

Цитат
Няколко уникални сортове картофи вчера пристигнаха в Градина Вискяр и предстои да бъдат засадени и отгледани, без земята да е подлагана на оране и съответно няма да има копаене.
   Те това са сортове и технология  ;). Да не кажеш, че и после  не се вадят  :o

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
Не се вадят.  :P Отвива се юргана и картофите се събират.

Едно видео от първия ден за отглеждане на картофи без оран и копан - засаждането на каратофите:

https://www.facebook.com/photo.php?v=791160760894349

Ентусиазма надделя над лошото време и го принуди да отнесе настрана от Градина Вискяр валежите. Останаха само облаците и вятъра.
Една малка част от картофите бяха засадени.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
Ето така изглеждат вече първите засадени картофи без оране и копаене:

А така се засаждат без слама - окосява се тревата и с нея се покриват картофите:

« Последна редакция: 13, юни, 2014, 08:34 от Вискяр »

vui4o.vili

• 10
  • 1
  • градина
Хайде и аз да покажа моите!

sasho41

• 223
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
Re: Как да отгледаме картофи без оране и без копаене
« Отговор #10 -: 12, октомври, 2014, 20:38 »
Ето така изглеждат вече първите засадени картофи без оране и копаене:

А как изглеждат картофите "без оране и копаене" вече извадени?
Защото и аз съм алергичен към оране и копане :-[ ;), а е хубаво когато има
и пържени картофки, пък били те и поръсени със сиренце ;)
„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр

Ха така. Юнаците до три пъти а б.... земеделците до като се получи.