Кръчма

Обеззаразяване на семена

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Обеззаразяване на семена
« -: 01, март, 2012, 13:00 »
Аз обеззаразявам с кислородна вода. За по-сигурна концентрация купувам перхидрол, който е 30%. Разтварям 1 част перхидрол в 9 части вода. Понеже работя с малки количества семена от много сортове, използвам добре измити кофички от кисело мляко. Пускам семената вътре, като от време на време разбърквам. Така в продължение на половин час. После мия семената. Ако е на течаща вода са достатъчни 30 минути. Ако е стояща - към 1 час, като ги разбърквам на често. Накрая ги подсушавам. Това правя непосредствено преди сеитбата. По този начин се премахват евентуални зарази с мани и бактерии. Вируси по този начин не могат да се премахнат - те са вътре в семената и могат да се премахнат само термично. Но вируси не съм забелязал да имам в градината ми, така че досега не съм имал проблеми с обеззаразените по този начин семена.
След изсъхване на семената ги обработвам с Тирам (ТМТД). Той е на гранули и предварително го стривам. В някакво малко шише насипвам около чаена лъжичка Тирам. Слагам семената вътре, запушвам и разклащам около 5 минути. Препарата полепва по семената. Пресявам всичко през цедка и отделям излишния Тирам. След това сея. По този начин от много години не съм имал подсечено растение.

петко б

• 457
  • 9
  • градина
Re: Обеззаразяване на семена
« Отговор #1 -: 29, април, 2017, 13:07 »
Колеги и колежки някой да обеззаразявал семена дини срещу телен червей ?

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #2 -: 29, април, 2017, 18:13 »
Навремето семената ги обработваха с Каунтер.
Може да пробваш с МОКАП 10 Г - активно вещество етопрофос, или МОНСЕРЕН Г - активно вещество 120г/л имидоклоприд + 250 г/л пенсикурон.
Не знам сега дали са разрешени и в продажба.
Ето още една информация:
БЕЛЕМ 0.8 МГ - АКТИВНО ВЕЩЕСТВО 0.8 % Циперметрин
Това е за механизирано сеене, но може да се пригоди и при ръчно:
Препоръки за употреба
БЕЛЕМ ® 0,8 МГ  е от микрогранули, готови за използване без подготовка, като предварително разтваряне. Използва се по време на сеитбата. Третирането трябва да се извършва с микрогранулатор, който локализира препарата в реда по същото време, когато сеялката сее семената на културата.
Регулирайте щателно дебита на всеки елемент на сеялката преди началото на третирането и уточнете регулярността на изтичане на семената по време на работа.
Ние препоръчваме да се сее при скорост по-малка, или равна на 6 км/час.
С цел осигуряване оптимално разпределение на микрогранулите при всички дълбочини на сеитба до падането на семената в почвата, към микрогранулатора трябва да бъде монтиран дифузор.

митьо

• **
  • 61
  • 0
  • градина
« Отговор #3 -: 29, април, 2017, 19:17 »
Колеги и колежки някой да обеззаразявал семена дини срещу телен червей ?
една комша го прави с нуреле, не знам дали има ефект.

петко б

• 457
  • 9
  • градина
« Отговор #4 -: 30, април, 2017, 07:47 »
Сеенето ще е механизирано но сеялката няма адаптор за микрогранули .Каунтер няма от доста години а като негов заместител ползвам Пиринекс за лехите пипер,той е хлорперифос и е доста слаб като времетраене.Имидакопридите стават за обеззаразяване на слънчоглд и царевица но никъде не пише за дини. А ме е страх да не изгоря кълновете ,че вложението е четери килограма семе.
Във вторник ще се звъни по фирмите.

Александров

• 25
  • 0
  • градина
« Отговор #5 -: 30, април, 2017, 22:15 »
една комша го прави с нуреле, не знам дали има ефект.

Има логика.За мен Нурелето е безценно за къртица.Преди ми съсипваше младите лози и новозасятите фиданки ябълка и череша.Откакто поливам с 10 мл. Нуреле на 10л. вода и после още 10л. за изплакване проблеми с тая гад нямам.Интересното е че на асмите поливах 2015г. и още не припарва. Та щом ме спаси от тая напаст,мисля за всякъкви гадове ще мори.И едеин съвет даден ми от роднина работещ в БАБХ,никога не взимам малки разфасовки.Че какви пари се правят от вода на наш гръб,ама това е друга тема.
Имаме си земя,имаме си вода,и си правиме кал.

sasho41

• 223
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
« Отговор #6 -: 06, юни, 2017, 06:59 »
 >:( >:( >:( :( :( :( :o :o :o :'( :'( :'(
"Идеалната" публикация за темата "Обеззаразяване на семена"
На дядовците и прадядовците им дойде на сгода на проведат урок
на внуци и правнуци как се обеззаразяват "семена".
« Последна редакция: 06, юни, 2017, 07:07 от sasho41 »
„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски

С.К.

• 25
  • 0
  • градина
« Отговор #7 -: 21, септември, 2017, 10:39 »
Здравейте колеги! Искам да попитам вие абсолютно всички семена ли обеззаразявате - домат, краставица, салата и тнт. дори и поръчани от фирми като syngenta например и други такива?

« Отговор #8 -: 21, септември, 2017, 15:40 »
    Нищо не обеззаразяваме, и тези които сами си вземаме.

С.К.

• 25
  • 0
  • градина
« Отговор #9 -: 28, септември, 2017, 10:05 »
Благодаря ти батко  :P ;) :).

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #10 -: 28, септември, 2017, 11:46 »
Професионалните семена са обеззаразени и обработени с препарати, предпазващи ги от неприятели при поникване и начална фаза на растеж.

На опаковката е описано с какво са третирани.

За семена от неизвестен източник, включително "комшията", "една жена ми даде", "Сортови семена", "Опал ЗИ" и прочие, е силно препоръчително да се обеззаразят. (Понякога такива семена са обработени от производителя, доставчика само ги пакетира в малки опаковки, и не е нужна обработка. Познава се по оцветяването, независимо какво пише/непише на опаковката.)
За начеващи градинари, сеещи в стерилен торф+перлит, дори собствени семена, е повече от желателно да обеззаразяват. Инак се губи смисъла на стерилния субстрат.
Една обработка с перхидрол на семената преди сеитба, е напълно достатъчна.

Вируси в семената при домашни условия не могат да се неутрализират. Затова подбирайте старателно събираните семена.

« Отговор #11 -: 30, септември, 2017, 12:27 »
    Ама ние професионалисти ли ще се пишем??