Кръчма

Как да се борим с белокрилка (Trialeurodes vaporariorum)

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Как да се борим с белокрилка (Trialeurodes vaporariorum)? В оранжерия или в градината на полето.

Ето един от начините за борба с белокрилка:
Цитат
Encarsia Formosa
паразит по белокрилката

Енкарзия Формоза, паразитообразно на оранжерийна белокрилка. Един от първите био агенти, които се използват основно за контрол на Trialeurodes vaporariorum, но и също така за Bemisia tabaci в различните култури.

Възрастните женски са малки оси, 0.6 мм, с черно и жълто тяло. Веднъж намерили яйце на белокрилка се инжектира в тялото на гостоприемника. Приемащата "какавида" променя цвета си и става черен (T.vaporariorum) или кафяв (B.tabaci). След края на етапа на ларва и развитието на възрастно, прави заоблен отвор, за да излезе от приемника си. Енкарзията е един от най-известните естествени врагове и когато условията са подходящи има много високо развитие на популацията си.

EnPAK се прилагат на бутилки, съдържащи 3000 какавиди. Дозирането варира от 2 до 6 индивида/m2 на седмица, като се започне още в началото на сезона, още като се открият първите белокрилки. В някои култури е възможно да се приложи комбинация от Encarsia и Eretmocerus (Enerpak). Също така комбинация между EnPAK и MiriPAK (Macrolophus) се препоръчва в някои ситуации.

За по добър ефект препоръчваме да се комбинира с Нимазал Т/С. По този начин ще се контролират и останалите неприятели без да се навреди на био агентите.
В момента се предлага препарат Адмирал 10 ЕК, който е насочен единствено към белокрилката. Той е контактен и трябва да се пръска по възможност и долната част на листата. Основната му цел не е да отрови неприятеля, а да почисти растенията от белокрилка, като направи женските индивиди стерилни.
По-късно ще добавя още информация за борбата с белокрилката.

sasho41

• 223
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
Re: Как да се борим с белокрилка (Trialeurodes vaporariorum)
« Отговор #1 -: 23, април, 2014, 19:07 »

Миналата година ей това ми беше на главата.
Тези снимки са правени след един студ на 1 или 2 октомври.
2013г. срещу белокрилката използвах всички препарати от А до Я
и резултатът е повече от плачевен >:( :( :-[
Още утре ще си купя този Адмирал и ще видим кой кого.
Каква е дозировката му и през колко време се пръска?
« Последна редакция: 23, април, 2014, 19:21 от Вискяр »
„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #2 -: 23, април, 2014, 19:23 »
Можеш да изхраниш няколко пъстърви с това...
За препарат Адмирал 10 ЕК чети упътването на опаковката.

Мило

• 1 059
  • 20
« Отговор #3 -: 23, април, 2014, 20:04 »
Koнфидор Енерджи и разкзва игратана белокрилката,Моспилана също.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
 При моспилана ,ако не влезе дозата на дек. ми се усмихват ;D
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

« Отговор #5 -: 23, април, 2014, 20:44 »
    От моспилана и аз съм доволен но за всеки случай слагам двойна доза. И нямаше да се обадя ако точно днеска не се изненадах неприятно. Към 12 часа пръсках разсада, с корсейт и...препълнена кибритена кутийка моспилан в гръбна помпа 12 л. Надвечер отивам да затварям оранжериите и около 200 корена пипер нарязан като тютюн за пушене. От мравки >:( И друг път ми се е случвало но не и след такова пръскане.

Мило

• 1 059
  • 20
« Отговор #6 -: 23, април, 2014, 21:04 »
Против мравки Батко,само нуреле  ;)
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #7 -: 23, април, 2014, 21:37 »
Ни моспилан ни нуреле ще помогнат траино наи много да изтрепеш някоя и друга ,имат много сложна соцоална структура на семеиството

С лаика опитаите не да ги мори ама нещо не я обичат и ше идат другаде
« Последна редакция: 23, април, 2014, 21:44 от maistora »

nkanavrov

• 276
  • 17
« Отговор #8 -: 24, април, 2014, 18:36 »
Колега от нашия район миналата година изтрепа къде що имаше белокрилка в оранжериите си с комбинацията - Ланат + Децис.

sasho41

• 223
  • 6
« Отговор #9 -: 24, април, 2014, 21:12 »
Колега от нашия район миналата година изтрепа къде що имаше белокрилка в оранжериите си с комбинацията - Ланат + Децис.

Този Ланат има ли го в малки опаковки или само в профисионални?
Като гледам предлагат само опаковки от 1кгр. и със моето саксиино земеделие
ще има и за наследниците ми ;), че и за техните може би.
Христо Смирненски

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #10 -: 24, април, 2014, 21:18 »
аз имам на малки пакети може би двеста грамови на прах

« Отговор #11 -: 25, април, 2014, 08:50 »
Преди три години белокрилката ме мъчи яко още от разсада тръгна и нямаше удържане. Пръсках с какво ли не,направи ми впечатление,че моспилан изобщо не и подейства,може да е бил менте,най-добри резултати даде Актара почвено,но пак си оставаха доста. На следващата година по-отрано взех мерки и опитах с природни средства,пръсках около шест пъти с отвара от коприва и чесън,получи двоен резултат хем инсектицид хем листно подхранване,в градината нямаше нито една. Тази година пак се появи по разсада явно от комшийски саксии,пръсках преди три дни с препарат Гама той е системен и очаквах да ги няма известно време,но тази гад е упорита и си прехвъча пак. Вчера се ядосах и направих отвара от коприва и сложих от най-лютия пипер прецедих и пръсках......след тази процедура кихах и кашлях поне час(трябваше да сложа маска),а и даже в стаята не се седеше въпреки че вратата към балкона беше затворена,но днес няма нито една белокрилка,всеки стрък домат го разтърсих доста яко не излетя нито една.

sasho41

• 223
  • 6
« Отговор #12 -: 25, април, 2014, 20:21 »
. Вчера се ядосах и направих отвара от коприва и сложих от най-лютия пипер прецедих и пръсках......

Здравей Краси,
Освен да дадеш рецепта за тази отвара. Например за 1л. отвара колко коприва, колко лют пипер?
Или на принципа на Мечо Пух- колкото повече, толкова повече. :) 
Христо Смирненски

« Отговор #13 -: 27, април, 2014, 06:08 »
Напълних копривата в буркан леко я натиснах да събере повече долях вода и в микровълновата да се загрее,след това чаках да се запари и сложих пиперена паста една равна супена лъжица,прецедих и пръсках. Трябва особено старателно да се пръска от долната страна на листата,целта е да попадне разтвора по тялото на белокрилката. Вчера пак прехвърчаха като раздрусам стъблата,предполагам че може да са новоизлюпени или оживели след пръскането,затова се повтаря през три дни. Опитай и както казва майстора с лайка, не се знае какво може да помогне,но ако не стане с природни средства ти препоръчвам почвено Актара.