Кръчма

Засенчване на разсад в оранжерия

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
   Как се прави засенчване на разсад -  било от зеленчуци, било от цветя, в оранжерия?
На предстоящи, 5 дъждовни дни, темата е  в бъдеще ;D, но предстой много слънце!!! Нека да споделим как си засенчваме разсада. Кой какво е ползвал и от какво е доволен!
« Последна редакция: 14, април, 2014, 22:34 от Вискяр »
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

Re: Засенчване на разсад в оранжерия
« Отговор #1 -: 14, април, 2014, 22:34 »
На оранжерията с армиран найлон слагам от зелената засенчваща мрежа 30и няколко %, а на тази със стабилизиран найлон нищо, самият найлон е някак матов и вътре е пречупена светлината.
« Последна редакция: 14, април, 2014, 22:35 от Вискяр »

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #2 -: 14, април, 2014, 22:38 »
Миналата година ползвах една зелена мрежа за засенчване на разсад в оранжерия -  не и знам параметрите.
Един комшия не вярваше, че върши работа, щото била много рядка. Като го накарах да застане на сянка под мрежата, се учуди на ефекта.
Под тази засенчваща мрежа нито един домат не ми пригоря от слънцето.

iyaneva

• 128
  • 2
« Отговор #3 -: 14, април, 2014, 22:48 »
Aз зaрaди зaсенчвaнето още ме съм си мaхнaлa вторият нaйлон в орaнжериятa,a зa рaзсaдa отвън използвaм aгривело върху куркулук/пръчки,но го остaвям по-хлaбaво, дa игрaе вятър отдолу. И вечер мятaм сaмо един нaйлон върху aгривелото.

Станка

• 385
  • 10
« Отговор #4 -: 15, април, 2014, 07:37 »
  При външните разсади,пригори не съм имала,отварям ги много рано и няма проблем,добре климатизирани са ,Но ме интересуват засенчващите мрежи,не на ролки намирам само в големите магазини ,но там цената е в пъти ;D Така и не стигнах с пръскане на найлона с вар,но миналото лято наръсих с латекс-по лесно беше но зимата ми задържаше снега.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #5 -: 15, април, 2014, 08:49 »
Имах в предвид слънчев пригор по плодовете.
Преди съм търсил по въпроса - има мрежи с алуминиеви нишка за термоекрани. Но се продаваха само на ролки и струваха майка си и баща си, барабар с цялата рода.
Aз зaрaди зaсенчвaнето още ме съм си мaхнaлa вторият нaйлон в орaнжериятa,a зa рaзсaдa отвън използвaм aгривело върху куркулук/пръчки,но го остaвям по-хлaбaво, дa игрaе вятър отдолу. И вечер мятaм сaмо един нaйлон върху aгривелото.
Тази система, ако я подухне южняка при мен, ще я отнесе поне до съседното село.

Станка

• 385
  • 10
« Отговор #6 -: 15, април, 2014, 12:27 »
 Някой купувал ли си от тези:http://www.aquamat2000.com/,като цена е много приемливо

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #7 -: 15, април, 2014, 22:31 »
Дай връзката на конкретния продукт. Че те имат много видове.

« Отговор #9 -: 16, април, 2014, 08:35 »
ще поразровя днес за координати на тези от които аз купувам там цената миналата година беше 0.60ст с ДДС

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #10 -: 16, април, 2014, 13:24 »
Аз я купувам от магазин на 50 стотинки квадратния метър - 4 метра ширина. Има и два метра широка - тя е на 60 или 65 стотинки.
Но няма как да разбера откъде я взимат.

iyaneva

• 128
  • 2
« Отговор #11 -: 17, април, 2014, 16:39 »
Днес като купувахме найлон видях мрежа за засенчване, зелена, незнам как се определя плътността на засенчване , но ми казаха, че има и по - плътна от наличната. Цената и беше 1 лев на линеен метър с широчина 3 метра или 1 лев за 3 квадрата.
Фирмата е садовска, но мрежата я няма в страницата им http://www.hik91.com/bg/products.php

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #12 -: 10, май, 2014, 00:28 »
Разсад зеленчуци - домати краставици пипер дини в оранжерия "майка" от петслоен поликарбонат- Градина Вискяр година 2014
Засенчен с мрежа че много ги напича слънцето.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=PsY2lDpeTQo" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=PsY2lDpeTQo</a>

nkanavrov

• 276
  • 17
« Отговор #13 -: 10, май, 2014, 12:11 »
В подредбата на тарините в "майката" забелязвам плагиатство  ;) ;) ;) ;) .Но какво да прави човек , за едното пиене  дори и патентното ведомство би си затворило очите. Нека поне бъде от това буре дето е под рафта, от което пиеш ти и наливаш на данъчни и др.проверяващи  :) :) :) :)

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #14 -: 10, май, 2014, 13:34 »
Ти ми даде добра идея - да те конкурирам в експорта на разсад от зеленчуци.  ;)
Сърбия ми е наблизо.  ;D
И не е нужно данъчните да гледат такива изкусителни неща.  8)