Кръчма

Ръчно садило "Булгардомат"

ivanovbg

• 804
  • 10
Re: Ръчно садило "Булгардомат"
« Отговор #30 -: 26, февруари, 2016, 07:48 »
Дупката става почти цилиндрична ....

Аз не говоря за дупката , а за дъното на дупката. За него питам.

А поливате ли разсада преди засаждане като е в кофичките или само след разсаждането. Аз го поливам, но става доста тежка кофичката. Ако го садя сух и го полея после ще ми е по лесно, но дали ще е по добре за растението?
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Мило

• 1 055
  • 20
« Отговор #31 -: 26, февруари, 2016, 08:47 »
Ако почвата е много рохкава и мека може само да забиеш садилото без да растваряш и се получава конус в земята,но ако е по твърдо трябва да раствориш за да се избута земята в страни и се получава цилиндър,което няма никакво значение за саденето.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

« Отговор #32 -: 26, февруари, 2016, 13:33 »

Аз не говоря за дупката , а за дъното на дупката. За него питам.

А поливате ли разсада преди засаждане като е в кофичките или само след разсаждането. Аз го поливам, но става доста тежка кофичката. Ако го садя сух и го полея после ще ми е по лесно, но дали ще е по добре за растението?
    Иванов, аз имам "мулч трансплантер" разсадопосадъчна машина която разсажда и на мулч. Имам и две резервни "чашки"на едната от които съм заварил две тръби та горе долу имам добро " ръчно"садило/все пак специалисти са то изчислявали/.  В оранжерията разсаждам около 100 корена домати , 15 корена краставици и...квото ми падне.. Права лопата,мотика,гребло и т.н. всичко използвам, като се старая максимално добре да подготвя почвата. След това разсаждам с РЪЦЕТЕ!!! С ръцете правя ямичката, слагам внимателно коренчето и го заравям . Това са само 100 коренчета!!!  А иначе имам "модерното"садило и ако трябва да се похваля някъде...е има с какво нали?  Аз също имам слабост да се хваля ама най ме кефи като видя красиво дръвче или зеленчук, а те са най-красиви като се отрупат с род и плод. Ма то всеки с мераците си та....

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #33 -: 26, февруари, 2016, 14:05 »
Да де, ама защо с ръце като може и с копче? ;)
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #34 -: 26, февруари, 2016, 18:28 »

Да де, ама защо с ръце като може и с копче? ;)
   Абе така е. Аз откога съм казал на бабата да вземем нещо с копче по модерно ще е ама тя йок давай си вика по стария начин пък е...ще помагаме и с ръцете.... :o :o

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #35 -: 26, февруари, 2016, 19:21 »
 ;D А с машината поливате ли расада преди да го садите? И ако се сетиш една снимка на мулч трасплантера някога. Интересно ми е просто как е направена.

« Отговор #36 -: 26, февруари, 2016, 20:45 »
     Да . Не само поливам а го потапям във вода та да съм сигурен че е поело добре.
    Единствените предимства на торфа са липсата на семена и патогени, другото са..добри пожелания. Това че трябва да е неутрализиран, че трябва да е обогатен, че трябва да е обработен с омокрител ....
   Ако разсадиш домат пикиран в кофичка с торф и не го полееш добре предварително, т.е. торфа е сух, бъди сигурен че цяло лято ще имаш суха топка торф от която излизат корени но в която няма никой. На есен като скубете доматите обръщайте внимание на корените, може да стигнете до полезни заключения за това къде и как се развиват най-добре.  Тези дни правя подготовка на разсада за полето.  Поставил съм табла пълна с напълно сух торф във вана с вода около 1 см. Ако е торово почвена смес или само пръст за 15 мин ще се намокри до повърхноста а тази стои вече 3 дена и е все още суха.
   За садилото. Чашката е долу горе с размери като твоята само че долната половина е конусна. Все пак това е машина за полето а разсада от таблите е или конусен или пирамидален. Машината си има колелца които заравят и притъпкват засятото,та и ти без помощник няма да минеш. Бродягата от клипчето го зарежи, дават как разсажда ама не дават разсаденото. Садилата работят много добре на суха почва, когато е влажна почвата,формата се запазва и каквото и да правиш не можеш да я запълниш плътно,остава да разчиташ на водата.
   За снимките. Има какво да показвам но...имам и проблеми с качването. Ще ме научат ама по-късно, сега сме позакъсали с  работата  :-[

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #37 -: 26, февруари, 2016, 21:47 »
Батко,не можеш да си представиш как ми помогна!миналата година садих доматите без да полея в кофичките с торф защото си мислех,че така ще запазя кореновата система по добре-като излезе като калъпче.Много ти благодаря за ценния съвет!  :) :) :)

ИПК

• 377
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #38 -: 26, февруари, 2016, 22:54 »
Миналата година направих следния експеримент.Понеже селото има кравеферма и от нея изхвърлят много оборски тор та си докарах две ремаркета и ги стоварих на двора ей тъй да има . по едно време ми хрумна идеята колтуците дето кърша ги набодох в купчините тор и те полудяха . Само дето искаха много вода, че водата в торта попиваше все едно е пясък .Ето на първи Юли в какво състояние са. .Жалко че после не направих снимки като станах по метър и 80см.С една клечка правя дупката, слагам колтука притискам с ръце , наливам вода  и пей сърце.