Кръчма

Как да направим бързо кокошарник - къща кокошки птици

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Как да направим бързо, просто, лесно и ефтино кокошарник - къща за кокошки и други домашни птици?

Ако есента или зимата ви изненадат като кмет и общински съвет на град в България по същото време, има лесно решение. Вместо да се тюхкате, може да постъпите, малко на обратно, като циганина и оградата - цяло лято циганина прави ограда и после цяла зима я сече за печката.
Един прост, бърз, ефтин и лесен начин да направим кокошарник - къща за кокошки и други домашни птици, са балите от слама.
Първо нареждаме на земята ред, или два, от тухли. Може итонгови, може класически печени от глина. Ако имате четворки, един ред е достатъчен. Желателно е ширината на реда с тухли да е според ширината на балите. Целта на тези тухли е балите слама за кокошарника - къща за кокошки и други домашни птици, да не лежат на земята и да не се мокрят от дъжда и снега.
Размера на тази "основа" е препоръчително да се съобрази с размера на балите от слама. Може предварително да ги наредите  и така да "очертаете" бъдещия кокошарник - къща за кокошки и други домашни птици.
Ако имате на разположение много тухли, можете с тях да запълните вътрешността и да направите под на кокошарника. А може просто да нахвърляте само слама - до пролетта, смесвайки се с изпражненията на кокошките и другите домашни птици, тя ще стане много подходяща смес за биогориво за вашата топла леха за разсад от зеленчуци в градината - домат, пипер, краставици, или пък цветя.
Нареждате първия ред бали от слама на бъдещия кокошарник - къща за кокошки и други домашни птици. Ако имате птици, като патици, например - оставяте празно място между балите за вход на птиците. Ако имате по-хвъркати птици, като кокошки и токачки - запълвате първия ред изцяло.
След този момент идва ред на кацалата - подреждате, правилно или безпорядъчно, подходящи по дебелина клони или летви. Желателно е клоните на единия край да завършват на чатал - монтира се хоризонтално. Така се постига устойчивост срещу въртене на кацалата.
След като са поставени кацалата на къщата за кокошки и други домашни птици - кокошарник, нареждате втори ред бали от слама. Това е напълно достатъчно за повечето видове птици в едно стопанство. Ако имате пуйки и/или гъски, нужна е още височина, която се постига с трети ред бали от слама. За присъствие и на гъски е нужно кацалата да се поставят върху втория ред бали.

Остава да се постави покрив на кокошарника. Аз съм използвал един ненужен за момента лист от поликарбонат - живота му е много повече от десет години. Може да се ползват керемиди, ламарини или друг подходящ материал. За тях се подготвя носеща конструкция от летви и гредички. Желателно е покрива на кокошарника да е по-голям от същинското жилище за птиците и да има наклон, който се прави в обратна посока на входа. Така водата и стопения сняг се оттичат назад.

Вратата на кокошарника е въпрос на фантазия и подходящи материали.

Ето как бързо, просто, лесно и ефтино се прави кокошарник - къща за кокошки и други домашни птици. Напролет тази слама, подобно на циганина и неговата ограда, може да се ползва за мулчиране на лехите със зеленчуци и ягоди. Или да се смеси с други растителни отпадъци и да се компостира.
« Последна редакция: 16, февруари, 2014, 17:30 от Вискяр »

Мило

• 1 059
  • 20

Те ви курник
« Последна редакция: 16, февруари, 2014, 18:44 от Мило »
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

nkanavrov

• 276
  • 17
С варианта на Мило съм съгласен , както този във "възрожденски" стил така и с този спуснат ни от Европа - "модел за хуманно отношение към птиците"  :) :) :).Обаче с предложението на Вискях бих се съгласил само от позицията на лисицата , златката или белката  ;) ;) ;)По този тертип бяха направени къщите по Американското крайбрежие , които ги помля "Катрина"  :'( :'(.  Наздраве  ;)

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Обаче с предложението на Вискях бих се съгласил само от позицията на лисицата , златката или белката  ;) ;) ;)

Статията е за как да направим бързо, просто, лесно и ефтино кокошарник - къща за кокошки и други домашни птици.  ;)
Охранителната "система" е отделен въпрос. При мен тя пребивава на два метра от кокошарника. Нарича се Кокала и е ловджийска порода.  :P

vilata

• 16
  • 0
супер полезни къщички за любимите мръвки!  ;D

mraveca

• **
  • 81
  • 3
Статията е за как да направим бързо, просто, лесно и ефтино кокошарник - къща за кокошки и други домашни птици.  ;)
Охранителната "система" е отделен въпрос. При мен тя пребивава на два метра от кокошарника. Нарича се Кокала и е ловджийска порода.  :P

За Кокала ще си търся авторските права.Преди три години имах един Кокал с майка ягтериер.

iyaneva

• 128
  • 2
Бърза, лесна и евтина кучешка колибка, патента е на мъжа ми, който не обича да изхвърля стари вещи

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
Ха ха ха, идеята е за  в къщи,следващата ще е такава ;DСега е с къща от леглото на баба ;D,дървена плътна табла изрязана на свод но,кучето си хапна от дървото.Показах я и поздравления от моя на твоя за изолацията-супер ;D
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

Мило

• 1 059
  • 20
Кученцето си мисли,че е на полюса  :)
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !